گزارش سازمان منع گسترش تسلیحات شیمیایی، رسوایی دیگر برای غرب

تعداد بازدید : 503
تاریخ و ساعت انتشار : دو شنبه 13 خرداد 1398 00:00
گزارش کارشناس سازمان منع گسترش تسلیحات شیمیایی

اعتراف 'ایان هندرسون' كارشناس 'سازمان منع گسترش سلاح های شیمیایی' نسبت به تحریف و دستكاری نتایج تحقیقات درباره حمله شیمیایی به منطقه 'دوما' در استان 'ریف دمشق' سوریه، رسوایی دیگر برای این سازمان به ویژه آمریكا و غرب ایجاد كرد.

هندرسون اعلام كرد كه گزارش رسمی سازمان منع گسترش سلاح های شیمیایی درباره حمله به شهر دوما در غوطه شرقی در استان ریف دمشق سوریه، با واقعیت ها منطبق نیست.

به گزارش خبرگزاری 'اسپوتنیك' روسیه، در گزارش هندرسون آمده است كه بر اساس آزمایش ها و بازدید انجام شده از مكان حادثه، به احتمال زیاد مخازن و كپسول ها از آسمان پرتاب نشده و توسط افراد بر روی زمین كار گذاشته شده بود.

بنابر این گزارش، گروهی از كارشناسان به ریاست هندرسون آزمایش هایی را انجام دادند و به این نتیجه رسیدند كه وضعیت مكان حادثه در شهر دوما با آثار حمله تناسب ندارد، زیرا با توجه به سوراخ شدن سقف بتنی در محل حادثه باید مواد سمی در محل یافت می شد و در مكانی دیگر نیز یك مخزن مواد شیمیایی بر روی یك تخت قرار گرفته بود و حتی چاشنی آن سالم بود و این موضوع پس از برخورد با سقف غیرممكن است.

بر این اساس، كمیته مهندسی وابسته به گروه حقیقت یاب نباید در سال گذشته به طور قطع اعلام می كرد كه این كپسول ها از آسمان (از سوی نیروهای سوری) پرتاب شده، زیرا وضعیت مكان با وضعیت محلی كه از آسمان مورد حمله شیمیایی قرار گرفته، متفاوت بود.

در 19 فروردین ماه سال گذشته (1397) بود كه رسانه های غربی - عربی - عبری به طور هماهنگ خبر كذب حمله شیمیایی به شهر دوما در غوطه شرقی سوریه را منتشر و از همان ابتدا و بدون ارائه سندی ارتش سوریه را عامل این حمله معرفی كردند؛ اقدامی كه پس از چند روز ثابت شد كه اصلا حمله شیمیایی اتفاق نیفتاده و توطئه ای از سوی غرب و رسانه های غربی بوده كه توسط 'كلاه سفیدها' برای صحنه سازی حمله غرب به سوریه برای نجات تروریست ها اجرا شده است.

در همان زمان 'آنتونیو گوترش' دبیركل سازمان ملل در واكنش به گزارش‌های رسانه های غربی - صهیونیستی درباره حمله شیمیایی در دوما و اتهام ‌زنی‌های مقامات برخی كشورهای غربی و مخالفان دولت سوریه به دمشق اعلام كرده بود كه قادر به تایید این گزارش‌ها نیست.

در 19 فروردین 1397 تروریست های موجود در منطقه غوطه شرقی مدعی شدند كه نیروهای دولت دمشق شهر دوما در این منطقه را با سلاح‌های شیمیایی هدف قرار داده‌ است. پس از چند روز سازمان منع تسلیحات شیمیایی در بررسی خود وجود گاز كلر را در دوما تائید كرد، اما نشانه‌ای از عامل اعصاب كه تروریست ها مدعی آن بودند، یافت نكرد. همین ادعای واهی سازمان منع تسلیحات شیمیایی دستاویزی شد برای آمریكا و غرب جهت حمله به خاك سوریه.

در 24 فروردین ماه سال گذشته (1397) بود كه آمریكا در اقدامی مشترك با انگلیس و فرانسه و با همین بهانه واهی با 103 فروند موشك و راكت، 10 مركز نظامی و تحقیقاتی سوریه را هدف قرار داد و خسارت هایی را به كشور و مردم آن وارد كرد.

در همان تاریخ بازرسان و كارشناسان سازمان منع تسلحیات شیمیایی نیز در دمشق حضور داشتند و قرار بود برای تهیه گزارش به شهر دوما در نزدیكی پایتخت سوریه بروند، اما چند ساعت قبل از حضور این كارشناسان در منطقه دوما، سه كشور آمریكا، فرانسه و انگلیس حملات هوایی خود را به سوریه آغاز كردند.

آمریكا و همپیمانانش یكسال قبل از آن یعنی در فروردین 1396 نیز یك بار دیگر با ادعا و بهانه استفاده ارتش سوریه از تسلیحات شیمیایی در 'خان شیخون' اقدام به موشك باران (59 موشك) پایگاه 'الشعیرات' در استان 'حمص' در شمال دمشق كردند، ادعایی كه بعدا ثابت شد از اساس دروغ بوده است.

ارتش سوریه در فروردین 1396 یك مقر تروریست ها را در خان شیخون هدف حملات هوایی قرار داد؛ مقری كه ارتش این كشور نیز نمی دانست محل ساخت تسلیحات شیمیایی از سوی تروریست هاست؛ انتشار گاز متصاعد شده از این مقر موجب كشته شدن شماری از تروریست ها و در عین حال شهروندان سوری اطراف این مقر شد؛ آمریكا و همپیمانانش برای رسوا نشدن به سرعت شروع به جوسازی علیه حكومت دمشق كردند تا تحویل مواد شیمیایی به تروریست ها از سوی واشنگتن و غربی ها كه برای هدف قرار دادن ارتش و مردم سوریه صورت گرفته بود، افشا نشود و این موضوع را به گردن حكومت دمشق بیندازند.

شهریور سال 1397 نیز سناریوی استفاده ارتش سوریه از تسلیحات شیمیایی علیه تروریست ها توسط جبهه غربی - عربی - صهیونیستی یا همان حامیان تروریست ها تكرار شد، اما این بار این سناریو قرار بود در استان 'ادلب' در شمال غرب سوریه یا همان آخرین پایگاه تروریست ها اجرا شود، اقدامی كه قبل از اجرا به كمك روس ها خنثی شد.

در همان زمان یعنی چهارم شهریور 1397خبرگزاری روسی 'ریانووستی' به نقل از 'ایگور كوناشنكوف' سخنگوی وزارت دفاع این كشور گزارش داد كه تروریست ها قصد دارند در منطقه 'كفر زیتا' در استان ادلب دست به حمله شیمیایی زده و این اقدام را بر عهده ارتش سوریه بیندازند.

بنا بر اعلام كوناشنكوف، عناصر تروریست 'هیات تحریر الشام' كه گروه تروریستی 'جبهه النصره' ركن اصلی آن است، در شرف انجام یك اقدام تحریك آمیز برای متهم كردن ارتش سوریه به استفاده از سلاح‌های شیمیایی علیه غیرنظامیان در استان ادلب می باشد و می خواهد این اقدام را به گردن ارتش سوریه بیندازد.

وی با استناد به اطلاعات مركز روسی آشتی طرف های درگیر در سوریه خاطر نشان كرد: گروهی از متخصصان انگلیسی زبان برای آموزش استفاده از مهمات حاوی گاز كلر به تروریست ها، به ادلب رفته اند.

كوناشنكوف افزود: تروریست ها قصد دارند منطقه كفر زیتا را مورد حمله شیمیایی قرار دهند كه در شش كیلومتری جنوب منطقه 'هبیت' در استان ادلب قرار دارد.

سخنگوی وزارت دفاع روسیه خاطر نشان كرد كه پس از صحنه سازی حمله شیمیایی، قرار است اعضای گروه كلاه سفیدها فیلمی را برای انتشار در رسانه های خاورمیانه و انگلیسی زبان تهیه كنند.

وی با بیان این كه پیشتر تروریست ها گروهی از ساكنان سوری را از شمال استان ادلب به این منطقه منتقل كرده و در نظر دارند آنها را در فیلم این حمله شیمیایی نشان دهند، افزود: مطابق برنامه، پس از صحنه سازی حمله شیمیایی، ارتش سوریه به حمله شیمیایی متهم خواهد شد و اعضای كلاه سفیدها تظاهر به كمك به ساكنان محلی آسیب دیده از حمله شیمیایی خواهند كرد.

سخنگوی وزارت دفاع روسیه یك روز قبل از آن یعنی سوم شهریور 1397 اعلام كرده بود كه كشورهای آمریكا، انگلیس و فرانسه آماده حمله جدیدی به سوریه هستند و برای این منظور ناو 'یواس.اس سولیوانز' و بمب افكن 'بی-1 ' آمریكا وارد خلیج فارس و پایگاه هوایی قطری 'العدید' شده اند.

خبرگزاری روسی 'اسپوتنیك' در همان تاریخ طی گزارشی با اشاره به انتقال محموله های شیمیایی به شمال سوریه توسط تروریست ها به نقل از منابعی از داخل استان ادلب اعلام كرد: گروه كلاه سفیدها با هشت خودرو محموله جدیدی از بشكه های گاز كلر را از كارگاهی در نزدیكی مرزهای تركیه كه به فرآوری این ماده شیمیایی می پردازد، به شمال استان ادلب تا 'اریحا' و 'جسر الشغور' منتقل كردند.

این محموله شیمیایی با حفاظت شدید گروه تروریستی تحریر الشام منتقل شده است و نیروهای ذخیره كلاه سفیدها در مناطق مختلف استان ادلب به صورت فوری فراخوان شده‌اند.

این منابع اعلام كردند كه استان ادلب در روزهای گذشته شاهد تحركات گسترده گروه تروریستی جبهه النصره و انتقال محموله های مواد شیمیایی و تحویل آن به گروه تروریستی 'حزب تركستانی' با حفاظت شدید به منظور اجرای نمایش شیمیایی دیگری است.

آمریكا و همپیمانانش در سال های اخیر بارها به بهانه های واهی به سوریه حمله كرده اند؛ بهانه هایی كه هرگز ثابت نشده و فقط در ظاهر مجوزی برای سران آمریكا و دیگر كشورهای غربی برای كشتار مردم سوریه بوده است.

توطئه آمریكا و هم پیمانانش علیه مسلمانان، مردم سوریه و منطقه تمامی ندارد و هر روز ابعاد جدیدی به خود می گیرد؛ یانكی ها یك روز 'صدام' را علیه جمهوری اسلامی ایران می شورانند، یك روز هواپیمای مسافربری ایران را در حمایت از دیكتاتور عراق ساقط می كنند، یك روز به عراق و افغانستان و روز دیگر به سوریه حمله می كنند؛ هدف مقامات واشنگتن از این جنایات فقط كشتار مسلمان برای تامین امنیت رژیم صهیونیستی و فروش سلاح های خود است.

اعتراف اخیر كارشناس سازمان منع گسترش سلاح های شیمیایی درباره تحریف و دستكاری نتایج تحقیقات حمله شیمیایی به دوما در استان ریف دمشق سوریه، نشان می دهد كه سازمان های بین المللی عموما ابزاری در اختیار غرب به ویژه مقاصد آمریكا در منطقه و جهان می باشند؛ اقدامات ضدانسانی آمریكا و كشورهای غربی نیز در منطقه فقط برای تامین امنیت رژیم صهیونیستی می باشد كه با پول برخی كشورهای عربی منطقه تامین می شود.

منبع : ایرنا

  • جدیدترین ها
  • پربازدید ها