مدیرکل اسناد و انتشارات بنیاد شهید و امور ایثارگران :

9 میلیون سند از شهدا، جانبازان و آزادگان جمع آوری شده است

تعداد بازدید : 425
تاریخ و ساعت انتشار : دو شنبه 13 خرداد 1398 00:00
امضای تفاهم نامه همکاری مشترک

مديركل اسناد و انتشارات بنياد شهيد و امور ايثارگران گفت: حدود هشت میلیون پرونده از شهدا، 181 هزار پرونده از جانبازان و 797 هزار پرونده از آزادگان کشور در مخزن جمع آوری اسناد و آثار ایثارگران نگهداری می شود.

به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی قربانیان سلاح های شیمیایی، دکتر رحيم نريماني با اعلام این مطلب در مراسم امضاي تفاهم نامه همكاري ميان اداره كل اسناد و انتشارات بنياد شهيد و اداره كل پژوهش و اسناد معاونت ارتباطات و اطلاع رساني رياست جمهوري افزود: تاكنون 155 هزار و 722 فقره از پرونده هاي مربوط به شهدا و ايثارگران ضدعفوني و مرمت شده است.

به گفته وی، كار ضدعفوني و مرمت آثار شهدا و ایثارگران در بنياد شهيد در حال انجام است تا بتوان این آثار را برای آیندگان حفظ کرد.

دکتر نریمانی با بیان اینکه در مجموع 9 ميليون سند شهدا، جانبازان 70 درصد و 43 هزار آزاده جمع آوري شده است، گفت: در دوران دفاع مقدس 226 هزار و 600 شهيد و 583 هزار و 64 نفر جانباز تقديم انقلاب اسلامی شده است كه به همين منظور اسناد اين شهدا و ايثارگران به طور كامل جمع آوري مي شود تا نقش مهمي در راستاي ترويج فرهنگ ايثار و شهادت در جامعه به ويژه براي آيندگان داشته باشد.

وی تصریح کرد: بسیاری از اسناد تاریخ ملی و مقاطعی از تاریخ انقلاب و دفاع مقدس، گنجینه ای ارزشمند برای انتقال پیام انقلاب اسلامی است که تاکنون از آن غفلت شده است.

به گفته نریمانی تاكنون 92 هزار وصيت نامه شهدا جمع آوري شده و 270 هزار پرونده فرهنگي شامل وصيت نامه، مناجات نامه، سخنراني، نقاشي، كتاب و دلنوشته از آثار شهدا و همچنین جانبازان بالاي 70 درصد و آزادگان كشور به صورت ديجيتالي درآمده است.

نريماني اضافه كرد: همچنين در سامانه مديريت جامع اسناد ايثارگران، تمام اين پرونده ها به صورت ديجيتالي درآمده تا در آينده براي انتقال پيام شهدا و ايثارگران در قالب وب در اختيار عموم مردم قرار گيرد.

وی ادامه داد: هویت ملی، تاریخ انقلاب اسلامی و حوزه اسنادی و افکار عمومی از جمله زمینه های مشترک کاری با دفتر پژوهش و اسناد معاونت ارتباطات اطلاع رسانی ریاست جمهوری است که ضرورت همکاری های بیشتر را می طلبد.

آثار ارزشمند شهدا بايد در اختيار پژوهشگران قرار گيرد

مديركل پژوهش و اسناد معاونت ارتباطات اطلاع رساني رياست جمهوري نيز در اين مراسم گفت : این اداره کل و بنیاد شهید اهداف مشترکی دارند و لذا با اعتقاد به اینکه همه ما به شهدا و ایثارگران دین داریم، باید این 9 میلیون سند به عنوان آثار ارزشمند و ماندگار در اختیار مردم و پژوهشگران قرار گیرد.

دکتر نیما رجبلو با بیان اینکه اكنون 70 نفر در زمينه كتاب سند و ترميم اسناد و پژوهش موضوعي در اداره كل پژوهش و اسناد فعاليت دارند، افزود: چنانچه بخش زندگينامه شهداي دولت به صورت موضوعي كار شود، می توان كتاب سندهاي خوبي براي افكار عمومي و آيندگان توليد و تاليف كرد.

وی وجود 1700 عنوان کتاب در بخش نشر بنیاد شهید را گنجینه ای مهم و ارزشمند خواند و اظهار کرد: بايد در زمينه نشر كتاب هم فعاليت هاي این معاونت را گسترش دهيم.

در پایان تفاهم نامه مشترک همکاری توسط دکتر رحیم نریمانی مدیرکل اسناد و انتشارات بنیاد شهید و امور ایثارگران و دکتر نیما رجب لو مدیرکل پژوهش و اسناد معاونت ارتباطات و اطلاع رسانی دفتر رئیس جمهور امضا شد.

همكاري در تاليف، چاپ و نشر كتاب هاي سندي مرتبط با توجه به آرشيو غني هر دو مجموعه و تدوين زندگينامه شهداي دولت، برگزاري نمايشگاه فرهنگي مشترك، برگزاري نشست هاي مشترك تخصصي، تبادل اطلاعات علمي و پژوهشي مرتبط در زمينه هاي مرجع نگاري، فهرست نويسي، نمايه سازي ، خدمات مرمت اسناد و تبادل كتاب و اسناد از جمله اهداف اين تفاهمنامه است.

  • جدیدترین ها
  • پربازدید ها