در نشست اجرایی برگزاری مراسم یادبود قربانیان شیمیایی سردشت مطرح شد؛

مسئولان با حضور در سردشت با مشکلات مردم آشنا شوند

تعداد بازدید : 686
تاریخ و ساعت انتشار : دو شنبه 20 خرداد 1398 10:34
مدیرکل دانش پژوهان و تشکل های شاهد و ایثارگر بنیاد شهید و امور ایثارگران گفت: مراسم گرامیداشت سالروز حمله شیمیایی رژیم بعث عراق به سردشت، تیر ماه امسال در شهرهای تهران و سردشت (استان آذربایجان غربی) برگزار می شود.

به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی قربانیان سلاح های شیمیایی، دکتر عادل مهری که در نشست کمیته اجرایی برگزاری مراسم یادبود قربانیان حمله شیمیایی رژیم بعث عراق به سردشت سخن می گفت، افزود: تشکل های مردم نهاد(NGO) به ویژه انجمن حمایت از مصدومان شیمیایی سردشت، برگزار کننده مراسم خواهند بود.

وی ادامه داد: بر اساس تصمیمات اتخاذ شده ، قرار شد به مناسبت سالروز حمله شیمیایی به سردشت، همایشی در تهران برگزار شود ضمن اینکه برنامه هایی نیز در شهر سردشت با حضور مسئولان بویژه تشکل های مردم نهاد خواهیم داشت.

مهری اظهار کرد: برگزاری نمایشگاهی از آثار هنری، کارگاه آموزشی و همچنین تقویت اطلاع رسانی از جمله برنامه هایی است که در همایش گرامیداشت سالروز حمله شیمیایی عراق به سردشت پیش بینی شده است.

وی در ادامه از اعزام تیم پزشکی به سردشت برای پایش سلامت مردم این شهر خبر داد و تصریح کرد که این موضوع مصوب شده و در آینده نزدیک انجام خواهد شد.

در این نشست اعلام شد که کلینیک درمانی سردشت علاوه بر تامین و تکمیل امکانات پزشکی نیاز به  حضور دائمی پزشک و کادر درمانی دائمی دارد که باید در این خصوص برنامه ریزی شود.

در این نشست همچنین پیشنهاد شد در ایام گرامیداشت سالروز حمله شیمیایی به سردشت با اجرای طرح سپاس، چند تن از مسئولان بنیاد شهید به همراه مسئولان تشکل های مربوطه با خانواده های مصدومان شیمیایی ملاقات داشته باشند.

افتتاح گالری ویژه عکس در موزه شهدا از جمله برنامه های اداره کل اسناد و انتشارات بنیاد شهید در تیر ماه امسال برای گرامیداشت قربانیان حمله شیمیایی سردشت اعلام شد.

دبیر انجمن حمایت از مصدومان شیمیایی سردشت نیز در این نشست با اشاره به گذشت 32 سال از حمله رژیم بعث عراق به سردشت خواستار تامین امکانات درمانی کامل برای مصدومان این حادثه شد.

عبدالرحیم کریمی واحد اظهار امیدواری کرد که مسئولان ذیربط در مراسم گرامیداشت سالروز حمله شیمیایی به سردشت که تیر ماه امسال برگزار می شود، در شهر سردشت حضور یابند و از نزدیک با مشکلات مردم این شهر آشنا شوند.

وی همچنین پیشنهاد کرد که علاوه بر استفاده از بیلبرد در سطح شهر تهران، در مکاتبه ای با شورای سیاستگذاری ائمه جمعه، در روز جمعه هفتم تیر که مصادف با سالروز حمله شیمیایی عراق به سردشت است، برای سخنرانی در نمازجمعه برنامه ریزی شود.

در این جلسه قرار شد که مراسم یادبود قربانیان سلاح های شیمیایی سردشت در روزهای 5 تا 7 تیر ماه در تهران و سردشت برگزار شود.

بمباران شیمیایی شهر سردشت در استان آذربایجان غربی هفتم تیر ماه سال 1366 موجب شهادت و مصدومیت شمار زیادی از مردم شد.  این تهاجم غیرانسانی ، شهر سردشت را نخستین شهر قربانی جنگ افزارهای شیمیایی جهان بعد از بمباران هسته ای هیروشیما در تاریخ ثبت کرد.

  • جدیدترین ها
  • پربازدید ها