مهندس افجه ای :

شهدا در زندگی روزمره خود نمونه بارزی از ایثار اجتماعی بودند

تعداد بازدید : 36
تاریخ و ساعت انتشار : سه شنبه 21 خرداد 1398 09:10
رییس اداره اطلاع رسانی و کتابخانه های تخصصی بنیاد شهید و امور ایثارگران گفت: بزرگترین وظیفه فرهنگی ما ترویج فرهنگ ایثار اجتماعی است که قله ی استوار این ایثار، شهادت است.

مهندس محمدحسن علینقیان افجه ای در گفت و گو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی قربانیان سلاح های شیمیایی افزود: مطالعه زندگینامه شهدا نشان می دهد که این شهیدان قبل از شهادت ، پله های ابتدایی ایثار را پیمودند تا به نقطه اوج آن یعنی شهادت رسیدند.

وی وظایف اداره اطلاع رسانی و کتابخانه تخصصی بنیاد شهید را به سه بخش "کتابخانه"، "سایت های فرهنگی" و "اطلاع رسانی" تقسیم کرد که در این گفت و گو به موضوع کتابخانه می پردازیم.

افجه ای اظهار کرد: با توجه به اینکه اغلب کتابخانه های استانی در جوار ادارات بنیاد شهید و امور ایثارگران استانها بوده و دسترس برای عموم به راحتی امکان پذیر نبود، با درایت و حمایت های معاون فرهنگی آموزشی و مدیر کل اسناد و انتشارات تفاهم نامه ای بین معاونت فرهنگی آموزشی بنیاد شهید و امور ایثارگران و نهاد کتابخانه عمومی به امضا رسید که یکی از مفاد آن انتقال این کتابخانه ها به کتابخانه های مرکزی استانها است.

وی افزود: کتاب های تخصصی ایثار و شهادت با نصب یک تابلو مشخص در فضایی مناسب از کتابخانه های عمومی در اختیار پژوهشگران و عموم مردم قرار می گیرد.

به گفته وی، کتابخانه تخصصی بنیاد شهید در 25 استان شعبه دارد که با توجه به امضای تفاهم نامه ی مذکور، قرار است این کتب در بزرگترین کتابخانه هر استان در فضایی مناسب طی بخشنامه مدیرکل اسناد و انتشارات با حفظ حقوق معنوی بنیاد و نصب تابلوی کتابخانه تخصصصی در اختیار مردم قرار گیرد.

افجه ای ادامه داد: همچنین استانهایی که فاقد کتابخانه تخصصی بوده اند نیز قرار است طی جلساتی با اداره کل نهاد کتابخانه استان، فضایی را در کتابخانه مرکزی شناسایی و نسبت به تجهیزات آن به کتاب های تخصصی ایثار و شهادت  اقدام کنند.

وی افزود: کتابخانه مرکزی بنیاد شهید نزدیک به 10 هزار عنوان کتاب در حوزه تخصصی ایثار و شهادت دارد که بیشتر آنها کتابهای مرجع و برخی از آن کتاب ها تک نسخه ای هستند، ضمن اینکه حدود 250 عنوان از این کتاب ها مرتبط با مصدومان شیمیایی است.

افجه ای اظهار کرد: عضویت در کتابخانه های تخصصی بنیاد شهید و امور ایثارگران برای عموم آزاد و رایگان است و افراد با داشتن کارت شناسایی معتبر و یا معرفی نامه از دانشگاهها یا مراکز علمی و تحقیقاتی و همچنین خانواده های شهدا با کارت ایثارگری می توانند عضو این کتابخانه شده و از امکانات امانت و قرائتخانه بهره مند شوند.

به گفته وی، کتاب های تخصصی جدید در حوزه ایثار و شهادت علاوه بر رصد در نمایشگاههای کتاب و بازار، از سوی ناشران نیز به بنیاد معرفی می شود که پس از تهیه، به جمع کتاب های کتابخانه تخصصی بنیاد افزوده می شود.

مهندس افجه ای میزان استقبال از کتابخانه تخصصی بنیاد را مطلوب ذکر کرد و افزود: به دلیل تخصصی بودن کتاب ها، اغلب مراجعان را محققان، پژوهشگران، فیلم سازان و دانشجویان برای تکمیل پایان نامه تشکیل می دهند. برخی از مراجعان نیز به دنبال آثار شهدا از قبیل وصیت نامه، عکس، دل نوشته و خاطرات این عزیزان هستند.

علینقیان ادامه داد: کتابخانه تخصصی ایثار و شهادت با راه اندازی سایت کتابخانه به آدرس lib.isaar.ir در دسترس عموم قرار دارد.

افجه ای افزود: از دیگر وظایف اصلی اداره اطلاع رسانی بنیاد می توان به ارائه اطلاعات به پژوهشگران و محققان  و همچنین ایجاد پایگاه های اطلاع رسانی همچون پایگاه اطلاع رسانی مصدومان سلاح های شیمیایی، قربانیان ترور و نوید شاهد اشاره کرد.

  • جدیدترین ها
  • پربازدید ها