سلاح های شیمیایی به هیچ جنبنده ای رحم نمی کنند

تعداد بازدید : 651
تاریخ و ساعت انتشار : چهار شنبه 22 خرداد 1398 12:54
هفتم تیرماه روز مبارزه با سلاح های شیمیایی است، سلاح هایی که بی رحم ترین نوع از تسلیحات نظامی هستند و به هیچ جنبنده ای رحم نمی کنند.

سلاح های شیمیایی شامل ترکیبات مخرب شیمیایی است که قدرت نفوذ بسیار بالایی دارند، و همین موضوع باعث وجه تمایز آن با دیگر سلاح هاست، این سلاح‌ها با توانایی نفوذ در ساختمان‌ها و وسایل نقلیه حتی به میزان کم، ظرف چند ثانیه یا چند دقیقه، موجب از دست دادن توانایی هر موجود زنده ای، یا حتی مرگ آن‌ها می‌شود.
سلاحهای شیمیایی آثار فجیعی به دنبال دارد که از جمله آنها سوختگی های شدید، تاولهای دردناک، از دست دادن بینایی، تهوع، سرفه های شدید، عدم تعادل در راه رفتن، مشکلات تنفسی و در نهایت مرگ است.
 گازهای مخرب شیمیایی، دارای بویی شبیه به بوی سیر، بوی ماهی، بوی صابون  یا بدون بوی خاصی هستند و بیشتر از طریق چشم ها، تنفس و کمتر از طریق پوست مسمومیت زا هستند.
همچنین سلاح هایی هستند که پس از استفاده سریعا محو می شوند، اما اثرات آنها تا سال‌ها در محیط و افراد باقی می ماند.
این سلاح ها بر اساس اثرات مختلفی که بر بدن افراد می گذارد، به 3 دسته تقسیم بندی می شوند: دسته اول سلاح هایی هستند که اثرات خود را روی پوست به جا می گذارند مثل گاز خردل، گوگرد و خردل نیتروژن. دسته دوم سلاح‌های هستند که روی سیستم عصبی بدن تاثیر می گذارند مثل گاز سارین که از خطرناک‌ترین گازهای شیمیایی است. دسته سوم نیز باعث اختلال سیستم تنفسی بدن می شوند، مثل گاز کلرین و فسفوکلرین.
نکته قابل توجه این است که تمام تحقیقات و اقداماتی که تاکنون انجام شده نشان می دهد که اصولا درمان مناسبی برای مقابله با این مواد پس از حمله وجود ندارد و آنچه که به آن دست پیدا شده است در حد استفاده از ماسک و پوشش مناسب برای جلوگیری است، البته نظریه هایی برای استفاده از بعضی مواد مانند  NTE بازهم قبل از در معرض قرار گرفتن وجود دارد که گفته می شود می تواند باعث کاهش و یا جلوگیری از اثرات منفی این مواد بر بدن شود.
سلاح‌های شیمیایی از جمله سلاح‌های غیر متعارفی است که علی رغم ممنوعیت قانونی، در سال‌های اخیر بیشترین استفاده از آن‌ها می‌شود. استفاده از این سلاح‌ها در جنگ خسارات جبران ناپذیری را به نیرو‌های طرف مقابل وارد می‌کند و توان نظامی آنها را به شدت کاهش می‌دهد. 
این جنگ افزارها امروز مورد توجه گروه های تروریستی و به خصوص بقایای داعش قرار گرفته و دلایل آن نیز مشخص است؛ نخست اینکه سلاح‌های شیمیایی خواسته اول تروریست ها را که ایجاد ترس و وحشت است به خوبی برآورده می کند، چرا که مردم و دولت ها عموما نسبت به این مواد ذهنیت مشخص ترس آلودی دارند. دوم اینکه هزینه استفاده از این مواد بسیار کم است اما هزینه مقابله و پاکسازی محیط و آب آلوده شده ناشی از این مواد زیاد خواهد بود.
منبع:باشگاه خبرنگاران جوان

  • جدیدترین ها
  • پربازدید ها