دبیر انجمن دفاع ار مصدومان شیمیایی سردشت:

مراسم تشییع جنازه نمادین در سالگرد بمباران سردشت برگزار می شود

تعداد بازدید : 703
تاریخ و ساعت انتشار : سه شنبه 28 خرداد 1398 08:38
دبیر انجمن دفاع از مصدومان شیمیایی سردشت گفت: زیباترین مراسمی که هر ساله در برنامه سالگرد بمباران شیمیایی سردشت (ساعت 16:15 هفتم تیر سال۱۳۶۶) اجرا می شود، مراسم تشییع جنازه نمادین شهداست که امسال هم در روز 7 تیرماه در همان ساعت انجام خواهد شد.

عبدالرحیم کریمی واحد در گفت و گو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی قربانیان سلاح های شیمیایی افزود:  بمباران شیمیایی سردشت در سال 66 اتفاق افتاد و طی این بمباران دهها نفرشهید و 8024 مصدوم شیمیایی به دنبال داشت، که ازاین تعداد حدود 1600  نفربه عنوان جانباز شیمیایی شناسایی شده اند.

وی افزود: دربعضی از مواقع تشییع جنازه شهدای بمباران شیمیایی سردشت تعداد شهدا از تشییع کنندگان  بیشتر بود و به جرات می توان گفت شمار کمی از شهدای سردشت توسط خانواده خودشان تشییع شده اند. به همین منظور هرساله مردم سردشت از میدان سرچشمه که محل اصابت یکی از بمب های شیمیایی است، با خانواده شهدا و جانبازان همراه می شوند و برسر مزار شهدا می روند.

به گفته وی، طبق آمارهای رسمی بنیاد شهید و امور ایثارگران شهدای  بمباران شیمیایی سردشت 130 نفر بوده و حدود 1600 جانباز شیمیایی دارد اما آمار غیررسمی تعداد مصدومین شیمیایی را 8024 نفر اعلام می کند که ازاین تعداد حدود 1600 جانباز شیمیایی شناسایی و 6500 نفر دیگر شناسایی نشده اند.

کریمی واحد ادامه داد: از این 1600 جانباز شیمیایی حدود 400 جانباز بالای 25درصد هستند و از امکانات کامل بنیاد شهید استفاده می کنند و بقیه جانبازانی که  زیر 25 درصد هستند فقط از امکانات دارویی بهره مند هستند.

وی افزود: به همین منظور در راستای حمایت از قربانیان شیمیایی  به تاسیس انجمنی غیردولتی (NGO) در سال 80 اقدام شد که بیشتر اعضای این انجمن خود مصدومان سلاح های شیمیایی و یا اعضای خانواده های آنان است.

وی همچنین گفت: انجمن دفاع از مصدومان شیمیایی سردشت از وزارت کشور مجوز گرفته و در سه محور منطقه ای، ملی و بین المللی در زمینه حمایت از قربانیان سلاح های شیمیایی فعالیت می کند.

به گفته وی، بعد از فعالیت این  انجمن موضوع جانباز شیمیایی مشخص و از بقیه جانبازان جدا شده ، کمیسیون های پزشکی به طور مستمر در منطقه فعال شد، شمار جانبازان ۲۵درصد و بالاتر که توسط بنیاد شهید شناسایی شده قبل از شروع به فعالیت این انجمن کمتر از  90 نفر بود که با تلاش های این انجمن آمار جانبازان شناسایی شده اکنون به 1600(با ۵ درصد و بالاتر) نفر رسیده است.

کریمی واحد گفت: انجمن همچنین برای دریافت حقوق قانونی مصدومان شیمیایی در خصوص شکایت در مراجع بین المللی و پرداخت غرامت از سوی نهادهای بین المللی ذیربط تلاش هایی انجام داده و در برخی موارد به نتایج مثبتی دست یافته است.

کریمی واحد ادامه داد: با حضور این انجمن طی 18 سال گذشته در سازمان منع گسترش سلاح های شیمیایی(OPCW)  در لاهه هلند با شکایت از فردی به نام "فرانس فان آن راد" ، یکی از دلالان سلاح شیمیایی، توسط انجمن چاک از انجمن های فعال حلبچه  مطرح شد که نامبرده با حکم دادگاه محکوم به پرداخت غرامت شد.

دبیر انجمن دفاع از مصدومان شیمیایی سردشت گفت: فاصله سردشت تا مرز 12 کیلومتر است؛ در 18 مهر 59 یعنی 19 روز بعد از جنگ تحمیلی منطقه مسکونی سردشت توسط بمب های ناپالم آتش زا که سلاح غیرمتعارف بود، بمباران هوایی شد.

وی ادامه داد: سردشت در تمام دوران جنگ تحمیلی چندین نوبت بمباران شده و هر بار چندین شهید داده است. حتی بعد از قبول قطعنامه در عملیات مرصاد، سردشت نیز گلوله باران شد و شهید داد  اما مردم سردشت مقاومت کردند ودر شهر ماندند و زندگی در نقطه نقطه شهر در جریان بود و هیچگونه مهاجرتی به شهرهای دیگر نداشتند و به عنوان مهاجرین جنگ تحمیلی کوچکترین باری بر دوش نظام جمهوری اسلامی تحمیل نکردند.

به گفته وی، گاز استفاده شده در بمباران سردشت، گاز خردل کثیف است که با توجه به اسناد موجود این گاز از ترکیبی از گاز آرسنیک و خردل است که ماندگاری در محیط را تا 100 سال افزایش می دهد. آسیب هایی که  این گاز در بدن انسان به وجود می آورد، در نواحی  پوست، چشم و ریه است.

کریمی واحد در ارتباط با مشکل درمان جانبازان سردشت گفت: سردشت به عنوان یک منطقه کوهستانی فقط یک بیمارستان دارد که خارج از شهر واقع شده است، و جابه جایی مصدومان به بیمارستان مشکل است. در سردشت محلی به نام کلینیک مصدومین شیمیایی وجود دارد که قرار بود مجهزترین کلینیک شیمیایی خاورمیانه باشد و با توجه به اینکه مشکل بیشتر مصدومان شیمیایی سردشت مشکل ریوی پوست و چشم است اما با این حال کلینیک فوق فاقد پزشک متخصص ریه، آمبولانس مجهز، آزمایشگاه و تجهیزات پزشکی پیشرفته است.

کریمی واحد وضعیت پایش سلامت قربانیان شیمیایی بعد از گذشت 32 سال از بمباران سردشت را ضعیف خواند و خواستار رسیدگی بیشتر به قربانیان شیمیایی از سوی بنیاد شهید و امور ایثارگران شد.

کریمی واحد گفت : شماری از مصدومان شیمیایی هم در زمان اوایل بمباران سردشت  از سوی دولت وقت، برای درمان به خارج از کشور اعزام شدند.

عبدالرحیم کریمی واحد تصریح کرد: جانبازان شیمیایی و جانبازان اعصاب و روان  مظلومترین جانبازان تاریخ انقلاب ما هستند.

وی در پایان افزود: هر کس به عنوان یک ایرانی در مقابل کسانی که در جنگ ۸ ساله عراق علیه ایران و دفاع از نظام جمهوری اسلامی ایران خدماتی انجام داده اند، مسئول است، و نباید بگذاریم جانبازان شیمیایی  و بالاخص قربانیان شیمیایی سردشت به دست فراموشی سپرده شوند.

  • جدیدترین ها
  • پربازدید ها