مدیرکل بنیاد شهید گیلان:

زمینه بهره برداری مردم از گنجینه دفاع مقدس فراهم شود

تعداد بازدید : 368
تاریخ و ساعت انتشار : چهار شنبه 29 خرداد 1398 10:54
مدیرکل بنیاد شهید گیلان، صرفاً نگهداری از آثار شهدا را قابل قبول ندانست و اضافه کرد: جامعه امروز نیازمند فرهنگ ایثار و شهادت است و باید زمینه بهره برداری مردم از گنجینه دفاع مقدس را به ویژه در قالب فرهنگ کتابخوانی فراهم کنیم.

عبدالله پاکاری در جلسه امضای تفاهم نامه همکاری نهاد کتابخانه‌های عمومی استان و بنیاد شهید و امور ایثارگران گیلان، اظهار کرد: بنیاد شهید یک نهاد چندوجهی محسوب می‌شود، اما رسالت اصلی ما ترویج فرهنگ ایثار و شهادت است.

وی با تاکید بر لزوم معرفی شهدا و تبیین سیره این بزرگواران برای جامعه به ویژه نسل جوان از طریق انتشار آثار و اسناد دفاع مقدس، عنوان کرد: امروزه ایثارگران مصادیق عینی فرهنگ ایثار و شهادت هستند و لذا تکریم و حفظ جایگاه و شأنیت ایثارگران برای ما بسیار مهم است.

مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران استان گیلان با بیان اینکه رسیدگی به امور ایثارگران بخش عمده‌ای از رسالت بنیاد است، گفت: همواره نسبت به مسائل فرهنگی اهتمام داریم و با توجه به گستردگی مخاطبان در حوزه فرهنگ و هنر، ترویج فرهنگ ایثار و شهادت را در این بخش دنبال می‌کنیم.

پاکاری ماندگاری و اثرگذاری ترویج فرهنگ ایثار و شهادت در قالب هنر را بسیار زیاد دانست و گفت: طی سال‌های اخیر اقدامات خوبی در حوزه تالیفات و تولید آثار هنری با موضوع ایثار و شهادت صورت گرفته است. در حال حاضر ۲۲۰ هزار اثر و سند از شهدای گیلان نیز جمع‌آوری کردیم که به صورت موضوعی و طبقه بندی شده به مناسبت‌های مختلف در معرض دید عموم به ویژه در مراکز آموزشی و دانشگاهی قرار می‌گیرد.

وی صرفاً نگهداری از آثار شهدا را قابل قبول ندانست و اضافه کرد: جامعه امروز نیازمند فرهنگ ایثار و شهادت است و باید زمینه بهره برداری مردم از گنجینه دفاع مقدس را به ویژه در قالب فرهنگ کتابخوانی فراهم کنیم.

این مسئول فرهنگی با اشاره به وجود حدود ۱۲ هزار جلد کتاب در کتابخانه تخصصی بنیاد شهید گیلان، خاطرنشان کرد: حدود ۵۰۰۰ عنوان کتاب تخصصی ایثار و شهادت داریم.

مدیرکل بنیاد شهید گیلان سرانه مطالعه را یکی از شاخص‌های مهم توسعه جوامع دانست و افزود: بی‌تردید ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی رشد آگاهی و دانش افراد را به دنبال دارد لذا بنیاد شهید گیلان در قالب این تفاهم نامه آمادگی دارد در کنار افزایش سرانه مطالعه، به ترویج فرهنگ ایثار و شهادت بپردازد.

وی از تألیف ۶۰ عنوان کتاب با موضوع ایثار و شهادت در گیلان خبر داد و یادآور شد: طی سه سال اخیر سالانه چهار عنوان کتاب تألیف کردیم، زیرا اعتقاد داریم هزینه کرد در حوزه فرهنگ سرمایه‌گذاری محسوب می‌شود.

منبع : ایسنا

  • جدیدترین ها
  • پربازدید ها