حجت الاسلام و المسلمین شهیدی محلاتی تشریح کرد:

اقدامات بنیاد شهید و امور ایثارگران برای احقاق حقوق قربانیان سلاح های شیمیایی

تعداد بازدید : 529
تاریخ و ساعت انتشار : سه شنبه 4 تیر 1398 12:34
بنیاد شهید و امور ایثارگران از 1390 تاکنون خدمات ارزنده ای برای جانبازان انجام داده که از مهم ترین آنها تدوین آیین نامه اجرای برای الزام پیگیری امور جانبازان شیمیایی و تشکیل بانک اطلاعات قربانیان سلاح های شیمیایی است.

به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی قربانیان سلاح های شیمیایی، حجت الاسلام  و المسلمین شهیدی محلاتی نماینده ولی فقیه و رئیس بنیادشهید و امور ایثارگران این مطلب را روز سه شنبه در همایش نفس های سوخته که به مناسبت سالگرد بمباران شیمیایی سردشت برگزار شد، اعلام کرد.

وی افزود: از حدود 65 هزار جانباز شیمیایی در کشور، یک هزار و 600 نفر را جانبازان شیمیایی سردشت تشکیل می دهد که بنیاد شهید از سال 1387 برای زنده نگه داشتن و پیگیری حقوق آنان ورود کرده است.

رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران گفت: با وجود همه تلاش های انجام شده برای جانبازان شیمیایی، هنوز خدمات 100 درصدی که شایسته آنان باشد، انجام نشده است.

حجت الاسلام والمسلمین شهیدی محلاتی افزود: در تیر ماه سال 1360 حوادث تلخی بر ملت ایران گذشت که از جمله آنها ششم تیر ماه ترور رهبر معظم انقلاب اسلامی در مسجد ابوذر تهران، هفتم تیر انفجار حزب جمهوری اسلامی و پس از آن بمباران شیمیایی سردشت را داشتیم که منجر به شهادت 119 نفر و مصدومیت 1600 نفر از مردم این شهر شد. همچنین در 12 تیر ماه حمله به هواپیمای ایرباس بر فراز خلیج فارس انجام شد که ریشه همه این حوادث امریکا و صهیونیسم هستند.

به گفته شهیدی ، رهبر معظم انقلاب اسلامی هفته مورد اشاره را هفته حقوق بشر امریکایی نامگذاری کردند و لذا باید این حوادث را همواره زنده نگه داریم.

نماینده ولی فقیه و رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران خدمات ارائه شده از سوی این بنیاد به جانبازان شیمیایی را تشریح کرد و گفت: اعزام تیم های مختلف پزشکی و متخصص به سردشت برای درمان جانبازان شیمیایی در حد توان، ارائه چهار طرح ملی برای ارتقاء روش های درمانی و تشخیصی عوارض گاز خردل و همچنین ارائه حدود 50 مقاله در نشریات معتبر بین المللی از جمله خدمات بنیاد است.

حجت الاسلام و المسلمین شهیدی افزود: برنامه دیگری هم در دست اقدام داریم که یکی از آنها راه اندازی کلینیک تخصصی برای درمان جانبازان شیمیایی در بیمارستان ساسان تهران است. در شهر سردشت نیز درمانگاه تخصصی ویژه جانبازان شیمیایی ایجاد شده است. همچنین ایجاد واحدهای درسی مرتبط برای تربیت دانشجویان در سطح ملی و بین المللی نیز در برنامه قرار دارد.

وی در این همایش که دکتر ظریف وزیر امور خارجه نیز حضور داشت، اظهار امیدواری کرد با همکاری وزارت امور خارجه و حقوق دانان مجرب بین المللی بتوانیم برای احقاق حقوق جانبازان شیمیایی در مجامع جهانی گام های بیشتری برداریم.

دکتر ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران از دیگر سخنرانان این همایش بود. در این همایش همچنین شبنم شیخی یکی از جانبازان شیمیایی 65 درصد سردشت به مناسبت سالگرد بمباران شیمیایی این شهر مطالبی بیان کرد. در این همایش اعضای تشکل های جانبازان شیمیایی کشور نیز حضوری فعال داشتند.

در بخش پایانی این همایش لوح تقدیر بنیاد شهید و ایثارگران به دکتر ظریف وزیر امور خارجه اهدا شد.

همچنین چند تن از جانبازان شیمیایی و پزشکانی که به مصدومان شیمیایی خدمات ارائه کرده اند، مورد تقدیر قرار گرفتند.

  • جدیدترین ها
  • پربازدید ها