وزیر امور خارجه در همایش نفس های سوخته:

کابوس سلاح های کشتار جمعی باید از جهان برچیده شود

تعداد بازدید : 391
تاریخ و ساعت انتشار : سه شنبه 4 تیر 1398 13:37
وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران تصریح کرد: باید منطقه و جهان را عاری از سلاح های شیمیایی کنیم تا فاجعه سردشت و حلبچه دیگری رخ ندهد. کابوس سلاح های کشتار جمعی از منطقه و جهان برچیده شود.

به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی قربانیان سلاح های شیمیایی، دکتر محمدجواد ظریف روز سه شنبه در همایش نفس های سوخته که در تهران برگزار شد، افزود: شما جانبازان سند زنده مقاومت ایران اسلامی هستید و نشان دادید که مردم ما، فشار، رنج، سوزش وسرفه ناشی از بمباران شیمیایی را تحمل می کنند، اما زیر بار زور و ذلت نمی روند.

وی  ادامه داد: اکنون صدام کجاست؟ علی شیمیایی کجاست؟ اما شما سربلند ایستاده اید و ما هم از صدقه سر شما سربلند ایستاده ایم.

دکتر ظریف گفت: استفاده صدام از سلاح های شیمیایی تقریبا بعد از فتح خرمشهر و از سال 63 به صورت مداوم انجام گرفت که همزمان گزارش های آن از سوی ایران به سازمان ملل متحد ارائه شد.

وی افزود: حمله شیمیایی به سردشت مقدمه ای برای حمله رژیم صدام به حلبچه شد اما هیچ کدام از جنایت ها منجر به محکومیت از سوی سازمان های بین المللی نشد. از سوی دبیرکل وقت سازمان ملل شش نوبت با فشار ایران و علیرغم کارشکنی های امریکا، هیات هایی به ایران و سردشت آمدند و مصدومان ما را دیدند و گزارش‌های بدون تردید درمورد استفاده صدام از سلاح‌های شیمیایی  ارائه کردند اما دریغ از اینکه سخنی بگویند.

 وزیر امور خارجه تصریح کرد: اگر کسی در دنیا حق داشته باشد در مقابله با سلاح‌های شیمیایی صحبت کند، آن‌هایی هستند که زخم این سلاح ها را در بدنشان حمل می‌کنند. اگر آن روزها در برابر حملات شیمیایی صدام ایستاده بودید، امروز داعش جرات نمی‌کرد درعراق و سوریه از سلاح شیمیایی استفاده کند.

دکتر ظریف خطاب به کشورهای غربی گفت: مردم ما چگونه حرف‌های شما در مخالفت با سلاح‌های کشتارجمعی را باور کنند؟ در حالی که با وجود ارائه مستندات و مدارک متقن از سوی جمهوری اسلامی ایران، سال‌ها نه تنها با استفاده صدام از سلاح شیمیایی مقابله نکردید، بلکه بر آن سرپوش گذاشتید. آن موقع حتی گفتیم که صدام به مردم بی دفاع شهرها حمله شیمیایی کرده است.

وی با بیان اینکه ایران سردمدار مقابله با سلاح های شیمیایی است، افزود: جمهوری اسلامی ایران بزرگترین قربانی سلاح های شیمیایی است که با نظر شرعی مقام معظم رهبری استفاده از سلاح های شیمیایی را حرام می داند اما با وجود گذشت بیش از 24 سال از اعلام ممنوعیت حمل و بکارگیری سلاح های شیمیایی از سوی سازمان های بین المللی، هنوز امریکا و رژیم صهیونیستی از این مسئله امتناع می کنند ؛ این در حالی است که از نظر علمی ، امکانات و توان معدوم کردن سلاح های شیمیایی خود را دارند.

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران تصریح کرد: تلاش می کنیم با حضور پر ارزش خانواده های شهدا و جانبازان سلاح های شیمیایی، نسبت به احقاق حقوق این عزیزان در مجامع بین المللی اقدام شود.

وی افزود: همچنین تلاش می کنیم در خاورمیانه منطقه عاری از سلاح های شیمیایی ایجاد کنیم تا سردشت دیگری ایجاد نشود. باید کابوس سلاح های کشتار جمعی از منطقه و جهان برچیده شود.

در همایش نفس های سوخته که از سوی سازمان های مردم نهاد جانبازان شیمیایی به مناسبت سالگرد بمباران شیمیایی سردشت( هفتم تیر 1366) برگزار شد، چند تن از جانبازان شیمیایی و همچنین پزشکانی  که به آنان خدمات ارائه کرده اند، مورد تقدیر قرار گرفتند.

همچنین از دکتر ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران با اهدای لوح توسط حجت الاسلام و المسلمین شهیدی نماینده ولی فقیه و رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران تقدیر شد.

  • جدیدترین ها
  • پربازدید ها