شبنم شیخی جانباز شیمیایی 65 درصد در همایش "نفس های سوخته":

زورگویی های بین المللی راه نفس کشیدن مردم مظلوم سردشت را تنگتر می کند

تعداد بازدید : 1610
تاریخ و ساعت انتشار : سه شنبه 4 تیر 1398 15:04
یک جانباز شیمیایی 65 درصد سردشت گفت: سکوت ناعادلانه مدعیان حقوق بشر در مقابل این فاجعه انسانی چون نیش تری هنوز زخم دل سردشت ایران را خراش می دهد و با تحریم ها و زورگویی های بین المللی راه نفس کشیدن این مردمان زجر کشیده را تنگتر می کند.

به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی قربانیان سلاح های شیمیایی، شنبم  شیخی روز سه شنبه در همایش نفس های سوخته افزود: مردم غیور سردشت همچنان پشت سنگرنظام ایستاده اند و از میهن خویش دفاع می کنند و برای حفظ صلابت آن می کوشند. جای بسی خوشحالی و تقدیر است که امروز مسئولان دلسوز نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران دست در دست این مردم زجر کشیده گذاشته اند.

این جانباز شیمیایی سردشت از وزیر امور خارجه خواست تا راهکارهای عملی و برنامه های اجرایی برای پیگیری این فاجعه هولناک بشری را با حضور جانبازان شیمیایی در دادگاه های بین المللی در دستور کار قرار دهد.

شبنم شیخی جانباز شیمیایی 65 درصد سردشت که در زمان بمباران سردشت ، کودکی خردسال و اکنون دانشجوی دکترای شیمی کاربردی است، به نمایندگی از مردم مظلوم شهر دشت مطالبی در همایش نفس های سوخته بیان کرد.

وی افزود: همچنین از وزیر امور خارجه می خواهم برنامه های اجرایی برای شناسایی دولت های متخاصم و شرکت های دست اندرکار تامین سلاح های شیمیایی را با ارائه مدارک زنده جنایت سردشت و با حضور مصدومان شیمیایی در دادگاه های بین المللی را در دستور کار قرار دهد تا بلکه تلاش های گذشته به نتایج ملموسی برسد.

شبنم شیخی خواهر شهید و همچنین فرزند جانباز 70 درصد است که اکنون  در انجمن دفاع از مصدومان شیمیایی سردشت فعالیت دارد و نماینده یکی از صدها خانواده شهر سردشت است که از هفتم تیر ماه 1366 از زندگی معمولی محروم شده است.

وی در این همایش که با حضور حجت الاسلام و المسلمین شهیدی محلاتی نماینده ولی فقیه و رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران و دکتر ظریف وزیر امور خارجه در تهران برگزار شد، افزود: هفتم تیر روزی  بود که خیلی چیزها برای ما سردشتی ها تغییر کرد و از همه مهمتر نفس کشیدن!

شیخی ادامه داد: آن روز معنای نفس کشیدن دیگر زندگی نبود مرگ بود، گویا خواهر کوچکم بیشتر از ما نفس کشیده بود که آنقدر زود خفه شد، و مادرم حتی جان نداشت که بر سر جنازه اش زاری کند. نمی دانم طعم تند خردل چرا پس از اینهمه سال فراموش نمی شود.

این جانباز 65 درصدی سردشت در بخش دیگری از سخنانش اظهار کرد: کودک خردسالی بیش نبودم؛ دیگر هروقت هوس قایم باشک بازی به سرم می زد، فقط گوشه ای آرام می نشستم و به بازی همسالانم زل می زدم تا مبادا شب هنگام صدای خس خس سینه ام مادر مریض و رنجورم را سراسیمه تر کند. امروز هم که خود مادر شده ام، بالش بر دهانم می گذارم تا دلبندم از صدای سرفه ام بی خواب نشود. آری روزگاریست که با خواب راحت و نفس عمیق بیگانه ایم.

شیخی گفت: اما از این  درد حتی مدتهاست دیگر احساس می کنم دردی ندارم چون روز های قبل از درد را به یاد نمی آورم؛ اما همین درد کمک می کند درد مادرم سردشت را بهتر بفهمم مادری که جای خالی فرزندان پرپرش قلبش را می درد و فرزندان نفس بریده اش غم مادر رنجور می خورند! آری سردشت هنوز نفس می کشد اما سخت است وقتی نفس کشیدن قسمت دردناک زندگی می شود.

وی افزود: به سمت سردشت می رویم جاده مثل سیاه ماری دور کوه های بلند بلوط انبوه می پیچد و تا چشم کار می کند بالا و بالاتر می رود، انتهای هر پیچ شروع پیچ دیگریست و شاید در پس هرپیچ روح آزرده ای که سالهاست به امید انفاس خوش، فالی برای کسی زده است و منتظر فریادرسی باشد.

این جانباز شیمیایی سردشت با تشکر از زحمات حجت الاسلام والمسلمین شهیدی، نماینده ولی فقیه و معاون رئیس جمهور و رییس بنیاد شهید و امور ایثارگران در خصوص توجه ویژه به مشکلات درمانی ایثارگران و اقدام ارزشمند در برداشتن سقف هزینه های درمانی ایثارگران، خواست تا در دستورالعمل ها و پروتکل های درمانی بنیاد فصل ویژه ای با نگاهی متفاوت تر به جانبازان شیمایی لحاظ شود.

وی از برگزار کنندگان همایش نفس های سوخته و کسانی که به طریقی در زنده نگه داشتن یاد این فاجعه هولناک بشری سردشت نقش ایفا می کنند و همچنین از انجمن دفاع از حقوق مصدومین شیمیایی سردشت و سایر تشکل های ایثارگری مردم نهاد جانبازان شیمیایی که تلاشهایشان در احیای حقوق مصدومان شیمیایی در حوزه بین الملل غیر قابل انکار است، تشکر کرد.

همایش نفس های سوخته با حضور حجت الاسلام و المسلمین شهیدی نماینده ولی فقیه و رئیس بنیادشهید و امور ایثارگران ، دکتر ظریف وزیر امور خارجه ، معاونان و مدیران بنیاد شهید و اعضای تشکل های سازمان های مردم نهاد جانبازان شیمیایی برگزار شد.

در این همایش از دکتر ظریف با اهدای لوح تقدیر شد و همچنین شماری از جانبازان شیمیایی و پزشکان که در ارائه خدمت به مصدومان شیمیایی فعالیت داشتند، مورد تقدیر قرار گرفتند. در این همایش حدود 100 نفر از جانبازان شیمیایی و خانواده هایشان حضور داشتند.

بمباران شیمیایی شهر سردشت در استان آذربایجان غربی هفتم تیر ماه سال 1366 موجب شهادت و مصدومیت شمار زیادی از مردم شد.  این تهاجم غیرانسانی ، شهر سردشت را نخستین شهر قربانی جنگ افزارهای شیمیایی جهان بعد از بمباران هسته ای هیروشیما در تاریخ ثبت کرد.

  • جدیدترین ها
  • پربازدید ها