مدیرعامل انجمن دفاع از مصدومان شیمیایی فارس مطرح کرد؛

از حقانیت جانبازان شیمیایی در مجامع بین المللی دفاع می کنیم

تعداد بازدید : 461
تاریخ و ساعت انتشار : سه شنبه 4 تیر 1398 16:56
مدیرعامل انجمن دفاع از مصدومان شیمیایی فارس گفت: این انجمن با همکاری نهاد ذیربط در وزارت امور خارجه و همچنین سازمان های مردم نهاد از حقانیت جانبازان شیمیایی ایران در مجامع بین المللی دفاع می کند.

به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی قربانیان سلاح های شیمیایی، محمدرضا حاجی پور روز سه شنبه در همایش نفس های سوخته که در تهران برگزار شد، افزود: بیشترین جانبازان شیمیایی کشور مربوط به عملیات های والفجر 8، کربلای 5 و والفجر 10 هستند.

وی به استفاده از سلاح های شیمیایی در جنگ جهانی اول اشاره کرد و گفت: در جنگ جهانی اول سال های 1914 تا 1918آلمان به صورت گسترده از سلاح های شیمیایی خصوصأ گاز خردل بر علیه متفقین  در ایپل بلژیک استفاده کرد و در حال حاضر موزه جنگ بلژیک در ایپل ایجاد شده است. همچنین درجنگ جهانی دوم تنها 2 بار از سلاح های شیمایی استفاده شد که آن هم در ژاپن بود.

وی افزود: اکثر گازشیمیایی استفاده شده در بمباران شهرها گاز خردل بود که به موجب آن 5 هزار نفر کشته  و تعداد زیادی مصدوم به جا گذاشت.

حاجی پور گفت: در سال 1925 جامعه جهانی باید پروتکل استفاده از سلاح های شیمیایی را منع یا محدود می کرد، اما در این پروتکل استفاده و انباشت صریحأ منع نشد اما از سال 1980 عراق بر علیه مردم بی دفاع شهرهای مرزی کردستان و آذربایجان غربی به ویژه سردشت از سلاح های شیمیایی استفاه کرد.

وی افزود: گازهای شیمیایی که عراق طی جنگ تحمیلی بر علیه رزمندگان و مردم بی دفاع استفاده کرد شامل گاز خردل، گاز سیانور، اعصاب و روان و سارین، که  باعث شد در جزیره مجنون 600  نفر از رزمندگان ما شهید شوند.

حاجی پور ادامه داد: ساخت گاز خردل آسان بود و از ترکیبات کلر و کربن ساخته می شد که در مناطق مرطوب بدن مثل دستگاه تنفسی، چشمی و پوستی اثر می کرد و با رطوبت بدن ترکیب و تبدیل به اسید کلریک می شد که با سوزاندن بافتهای داخلی و بیرونی بدن تاثیر مخرب خود را می گذاشت.

مدیرعامل انجمن دفاع از مصدومان شیمیایی فارس گفت:درعملیات والفجر4 رزمندگان توانستند از فاو بگذرند و این جزیره را فتح کنند که باعث شد سایت های موشکی دشمن حذف و تسلط دشمن کاهش یابد.

وی گفت: بعد از اتمام جنگ جانبازان شیمیایی برای احقاق حق خود در راستای قانون اقدام به تشکیل سازمان های مردم نهاد و با دریافت مجوز از وزارت کشور فعالیت خود را آغاز کردند.

حاجی پور تصریح کرد: بعد از استفاده بی حد و حصر رژیم بعث عراق از سلاح های شیمیایی،  دنیا به این نتیجه رسید که دیگر از سلاح های شیمایی استفاده نکند.

وی ادامه داد: جانبازان جمهوری اسلامی ایران سندهای زنده داخلی و بین المللی هستند و با حضور آنان در عرصه های جهانی حقانیت جمهوری اسلامی ایران و مظلومیت مصدومان شیمیایی به دنیا اعلام می شود./ی/

  • جدیدترین ها
  • پربازدید ها