دبیرکل جمعیت حمایت از مصدومان شیمیایی مطرح کرد؛

یادمان شهدای شیمیایی در شهرها ایجاد شود

تعداد بازدید : 476
تاریخ و ساعت انتشار : چهار شنبه 5 تیر 1398 15:29
دبیرکل سازمان مردم نهاد جمعیت حمایت از مصدومین شیمیایی گفت: علت به وجود آمدن سازمان منع گسترش سلاح های شیمیایی در سال 1997، حضور جانبازان شیمیایی کشور ایران است اما متاسفانه تلاش های ما در ثبت جهانی نام همه مصدومان شیمیایی کشور بی ثمر بوده است.

سیدکمال لوح موسوی در گفت وگو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی قربانیان سلاح های شیمیایی افزود: تاکنون تنها نام 20 نفر از جانبازان شیمیایی ایران ثبت جهانی شده که لازم است اقدامات لازم برای ثبت جهانی بقیه جانبازان انجام شود.

وی تصریح کرد: از حدود 150 هزار جانباز شیمیایی کشور 68 هزار نفر آنان در بنیاد شهید و امور ایثارگران پرونده دارند، اما با این وجود هنوز نمی توانیم ثابت کنیم که مردم ایران مظلوم ترین مردم در حوزه جنگ های شیمیایی در جهان هستند.

لوح موسوی اضافه کرد که ما پیام آور صلح در جهان هستیم، دنیا باید به سمت نابودی سلاح های شیمیایی حرکت کند و فعالیت های سازندگان و بکارگیرندگان سلاح های شیمیایی را متوقف سازد.

به گفته وی: جانبازان شیمیایی کسانی هستند که بیشترین رنج را ازآسیب های به وجود آمده از جنگ تحمیلی عراق علیه ایران متحمل شدند و هنوز سایه اش در دنیا بر سر بشریت است، به طوری که درسال های اخیر شاهد جنایات داعش در سوریه و لیبی بودیم.

لوح موسوی با اشاره به سالگرد بمباران شیمیایی سردشت در 32 سال قبل گفت: بمباران شهر سردشت در هفتم تیر سال 1366 بخشی از جنایات بزرگی است که بر سر مردم عادی و بی پناه ایران آمده است؛ شهری 15 هزار نفری که در طی این بمباران 8 هزار نفر آنان مصدوم شدند و شهر سردشت به عنوان مبنای تاریخ بمباران شیمیایی ایران شناخته شد.

وی ادامه داد: جمعیت حمایت از مصدومین شیمیایی، یک تشکل ملی و غیر سیاسی است که با هدف خدمت رسانی به جامعه جانبازان شیمیایی فعالیت می کند. جمعیت حمایت از مصدومین شیمیایی در چند استان شعبه دارد، ثبت بین المللی شده و در نشست های سازمان منع سلاح های شیمیایی (OPCW) شرکت می کند.

وی اضافه کرد: جمعیت حمایت از مصدومین شیمیایی، در حال تدوین کتب و سندهای ملی برای ثبت مظلومیت جامعه شیمیایی است و نیز پیشنهاد خاص ملی هم برای حمایت از مصدومین شیمیایی کشورمان در مجامع مختلف نیز ارائه کرده است.

به گفته وی: جمعیت حمایت از مصدومین شیمیایی در حوزه خدمت رسانی به این عزیزان، هرساله شماری از جانبازان شیمیایی را به همراه خانواده هایشان به زیارت مشهد مقدس اعزام می کند؛ همچنین اردوهای تابستانه در 2 حوزه فرهنگ و سلامت دارد که امسال در شهر رامسر برگزار شد.

دبیر کل سازمان جمعیت حمایت از مصدومین شیمیایی گفت: سال گذشته از 2 جانباز شیمیایی 70 درصد شهرهای مشهد و شهرکرد برای شرکت در اجلاس 23 سازمان منع سلاح های شیمایی دعوت شد. امسال نیز دو جانباز 70 درصد دیگر از استان های تهران و اصفهان به اجلاس سازمان منع سلاح های شیمیایی اعزام می شود.

لوح موسوی گفت: شهر سردشت در تاریخ 7 تیر 66 بمباران شیمیایی شد که طی این بمباران 8 هزار نفر مصدوم و حدود 150 نفر نیز شهید شدند.

لوح موسوی در خصوص وضعیت درمانی جانبازان شیمیایی گفت:در سالهای اولیه بعد از بمباران سردشت، امکانات درمانی بسیار کم بود و شماری از مصدومان شیمیایی برای درمان به کشورهای آلمان و ژاپن اعزام می شدند اما امروزه با به وجود آمدن مراکز تحقیقاتی در تهران خصوصأ در بیمارستان بقیة الله و مرکز تحقیقاتی مدرن، وضعیت درمانی جانبازان شیمیایی بهبود یافته است.

لوح موسوی درباره تاثیر تحریم دشمنان بر تامین داروهای مورد نیاز جانبازان شیمیایی گفت: مصدومان شیمیایی کشور اکنون برای تامین برخی داروها و همچنین دستگاه ها و تجهیزات اکسیژن ساز وارداتی با مشکل مواجه شده اند. خود من نیز باید روزی 16 ساعت باید زیر دستگاه اکسیژن باشم اما دستگاه اکسیژن سازم دچار مشکل شده است.

وی تصریح کرد: جانبازان شیمیایی مظلومترین قشر جانبازان کشور هستند؛ به این علت که در ظاهر هیچ مشکلی ندارند و شناخته شده نیستند، اما این عزیزان از عوارض ریوی، پوستی، چشمی، گوارشی و مشکلات ثانویه رنج می برند.

دبیرکل جمعیت حمایت از مصدومان شیمیایی با تشکر از مسئولانی که در این حوزه فعالیت می کنند، گفت: درخواست من از مسئولان ذیربط این است که بیشتر از قبل به جانبازان شیمیایی توجه کنند؛ اینها خالقان حماسه ها و از افتخارات کشور هستند. باید تکریم و تقدیر شوند، به سلامت و درمان آنان توجه شود؛ اسکان  این عزیزان در اماکن مناسب آب و هوای فراهم شود، و از همه  مهم تر اینکه ثبت اسم جانبازان شیمیایی در مراجع ذیربط جهانی را در راس برنامه های خود قرار دهند.

لوح موسوی در پایان افزود: همچنین انتظار داریم در بحث شهادت جانبازان شیمیایی همچون شهدای گمنام، شهدای منا، شهدای نیروی هوایی و امثال این شهیدان، یادمان های بزرگ با عنوان جانبازان شیمیایی در سطح شهرها ایجاد شود تا مردم ایران عمق این فجایع را درک کنند./ی/

  • جدیدترین ها
  • پربازدید ها