امام جمعه مهاباد:

سکوت جوامع بین المللی در قبال فاجعه شیمیایی سردشت آزاردهنده است

تعداد بازدید : 546
تاریخ و ساعت انتشار : یک شنبه 9 تیر 1398 10:27
امام جمعه مهاباد گفت: سکوت چندین ساله جوامع بین المللی در خصوص فاجعه غم انگیز بمباران شیمایی سردشت آزاردهنده است.

ماموستا عبدالسلام امامی در خطبه‌های نماز جمعه این هفته مهاباد ضمن تسلیت سی و دومین سالگرد بمباران شیمیایی سردشت افزود: یادآوری سالگرد این جنایت فرصت مغتنمی است تا ضمن تلاش برای تحقق جهان عاری از سلاح شیمیایی، مسئولیت جامعه بین المللی در قبال آلام و رنج های مصدومان این جنایت جنگی علیه بشریت یادآوری شود.

وی ادامه داد: سردشت به عنوان نخستین شهر مسکونی قربانی بمب شیمیایی مطرح است اما هم اکنون از لحاظ زیرساخت های توسعه ای در سطح مطلوبی قرار ندارد و انتظاریم داریم توجه به این شهرستان بیش از پیش مورد توجه مسئولان کشوری قرار گیرد.

ماموستا امامی اضافه کرد: دولتمردان با مراجعه و بازدیدهای میدانی از این منطقه متوجه خواهند شد که هموطنان سردشتی در طول این چند سال بر اثر آثار بمباران شیمیایی چه رنج هایی را تحمل کرده اند و بر این اساس انتظار داریم مسئولان بیشتر مشکلات سردشت را مورد توجه قرار دهند.

امام جمعه مهاباد با اشاره به نشست کنفرانس منامه با موضوع معامله قرن، گفت: فلسطین ۷۰ سال مقاومت و ایستادگی کرده و این روزها گرفتاری‌های بیشتری دارد اما زیر بار این مساله نخواهد رفت.

وی بیان کرد: آمریکا با اجرای این طرح به دنبال خارج کردن فلسطینیان از سرزمین های خود و انتقال آنان به سرزمینی دیگر است در حالی که مرزهای خود را بر روی اغلب کشورهای جهان و حتی همسایگانش بسته است.

رژیم بعثی عراق در هفتم تیر ۱۳۶۶ با استفاده از بمب‌های شیمیایی چهار نقطه پرازدحام سردشت را بمباران کرد که در این حمله ناجوانمردانه ۱۱۹ نفر از ساکنان غیرنظامی شهر شهید و بیش از هشت هزار نفر نیز در معرض گازهای سمی قرار گرفتند و دچار مصدومیت شیمیایی شدند.

بمباران شیمیایی شهر مرزی سردشت فجیع‌ترین تهاجم شیمیایی بود که آثار و مشکلات بسیاری به وجود آورد و در پی آن سردشت اولین شهر قربانی جنگ افزارهای شیمیایی در جهان پس از بمباران هسته‌ای هیروشیما نام گرفت.

منبع : ایرنا

  • جدیدترین ها
  • پربازدید ها