رییس سازمان پدافند غیرعامل کشور:

بمباران سردشت، صفحه رسوایی حامیان دروغین حقوق بشر است

تعداد بازدید : 599
تاریخ و ساعت انتشار : یک شنبه 9 تیر 1398 10:38
رییس سازمان پدافند غیرعامل کشور با صدور پیامی به مناسب سالروز بمباران شیمیایی سردشت، گفت: دردهای این فاجعه پس از گذشته بیش از سه دهه هنوز التیام نیافته است.

در پیام سرتیپ پاسدار غلامرضا جلالی که  در آیین سی و دومین سالگرد بمباران شیمیایی سردشت قرائت شد، آمده است: هفتم تیر سال ۱۳۶۶، یادآور بزرگترین جنایت جنگی و ضد بشری رژیم بعثی عراق است که با شهادت بیش از ۱۰۰ نفر از مردم مظلوم و بی دفاع این شهرستان مرزی و مصدومیت شیمیایی هزاران نفر از زنان، مردان و کودکان بی گناه این دیار همراه بود و این فاجعه به عنوان نخستین حمله شیمیایی پس از جنگ جهانی اول در تاریخ ثبت شد.

وی گفت: این اقدام غیرانسانی، سند توحش غرب و نماد دوگانگی حقوق بشر آمریکایی و صفحه رسوایی حامیان دروغین حقوق بشر به شمار می رود.

سرتیپ جلالی اضافه کرد: با گذشت بیش از سه دهه از جنایت شیمیایی رژیم بعثی در سردشت نه تنها فجایع ناشی از این فاجعه غم انگیز التیام نیافته، بلکه آثار مصیبت بار قصور و چشم پوشی عامدانه حامیان و پشتیبانان شیمیایی صدام در عرصه جنگ‌های نیابتی و تروریستی نظام سلطه و صهیونیسم، فجایع جدیدی را علیه بشریت و مردمان مظلوم این کشورها پدید آورده است.

در ادامه این پیام آمده است: سیاست‌های یک بام و دو هوای آمریکا و متحدانش در قبال موضوع سلاح‌های کشتار جمعی که در نهایت وقاحت و بی شرمی و اهانت به شعور جهانی صورت می‌پذیرد را می‌توان تراژدی تلخ تاریخ معاصر قلمداد کرد که در نتیجه بی توجهی جوامع بین المللی به فجایعی چون بمباران شیمیایی سردشت به وجود آمده است.

وی تاکید کرد: اینجانب ضمن تاکید بر محکومیت این اقدام سبعانه و مذبوحانه رژیم بعث و سیاست‌های دوگانه آمریکا و کشورهای غربی در استفاده از سلاح‌های شیمیایی، یاد و خاطره شهدای مظلوم شهر سردشت را گرامی می دارم و مراتب همدردی عمیق خود را با خانواده معظم شهدا اعلام می کنم.

سی و دومین یادواره شهدای شیمیایی بمباران هفت تیر سردشت با حضور سخنگوی وزارت امور خارجه، استاندار آذربایجان غربی، نماینده مردم سردشت و پیرانشهر در مجلس، معاون سلامت و فرهنگی بنیاد شهید و امور ایثارگران، میهمانانی از شهر حلبچه عراق، خانواده های معظم شهدای بمباران شیمیایی هفتم تیر سردشت و اقشار مختلف مردم این شهرستان برگزار شد.

رژیم بعثی عراق در هفتم تیر ۱۳۶۶ با استفاده از بمب‌های شیمیایی چهار نقطه پرازدحام سردشت را بمباران کرد که در این حمله ناجوانمردانه ۱۱۹ نفر از ساکنان غیرنظامی شهر شهید و بیش از هشت هزار نفر نیز در معرض گازهای سمی قرار گرفتند و دچار مصدومیت شیمیایی شدند.

بمباران شیمیایی شهر مرزی سردشت فجیع‌ترین تهاجم شیمیایی بود که آثار و مشکلات بسیاری به وجود آورد و در پی آن سردشت اولین شهر قربانی جنگ افزارهای شیمیایی در جهان پس از بمباران هسته‌ای هیروشیما نام گرفت.

شهرستان مرزی سردشت در جنوب آذربایجان غربی واقع شده و ۸۵۷ شهید و چهار هزار جانباز تقدیم انقلاب اسلامی کرده است.

  • جدیدترین ها
  • پربازدید ها