برگزاری شب شعر بزرگداشت شهدای بمباران شیمیایی سردشت

20 شاعر جوان اشعار خود را در سالگرد بمباران سردشت سرودند

تعداد بازدید : 560
تاریخ و ساعت انتشار : چهار شنبه 12 تیر 1398 09:00
به مناسبت سی و دومین سالگرد بمباران شیمیایی شهرستان مرزی سردشت، شب شعری با حضور جمعی از اهالی فرهنگ و ادب در این شهرستان برگزار شد.

رییس انجمن فرهنگ و ادب سردشت در حاشیه برگزاری این شب شعر که در سالن آمفی تئاتر اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی این شهرستان برگزار شد، گفت: در این مراسم باشکوه جمع کثیری از شاعران کُرد و آذری شهرستان های جنوب آذربایجان غربی و شاعرانی از سردشت حضور دارند.

هیریش بیتوشی افزود: در این شب شعر که با استقبال خوب فرهنگ دوستان، شاعران و هنرمندان این شهرستان برگزار شد ۲۰ نفر از شاعران جوان و صاحب نام سروده های خود را تقدیم حاضران کردند.

وی با بیان اینکه این شب شعر با موضوع بمباران شیمیایی سردشت هر ساله همزمان با سالروز این حادثه تلخ برگزار می شود، اظهار کرد: فراهم کردن بستر مناسب برای ارایه اشعار شاعران جوان، ایجاد زمینه تبادل افکار و اندیشه بین اصحاب فرهنگ و ادب شهرستان از جمله اهداف برگزاری این شب شعر است.

رژیم بعث عراق در هفتم تیر ۱۳۶۶ و با استفاده از بمب‌های شیمیایی چهار نقطه پرازدحام سردشت را بمباران کرد که در این حمله ناجوانمردانه ۱۱۹ نفر از ساکنان غیرنظامی شهر شهید و بیش از هشت هزار نفر نیز در معرض گازهای سمی قرار گرفتند و دچار مصدومیت شیمیایی شدند.

بمباران شیمیایی شهر مرزی سردشت فجیع‌ترین تهاجم شیمیایی بود که آثار و مشکلات بسیاری به وجود آورد و سردشت اولین شهر قربانی جنگ افزارهای شیمیایی در جهان پس از بمباران هسته‌ای هیروشیما نامیده شد.

شهرستان مرزی سردشت در جنوب آذربایجان غربی واقع است.

ایرنا

  • جدیدترین ها
  • پربازدید ها