شبنم شیخی جانباز شیمیایی سردشت :

پرونده شرکت های فروشنده سلاح شیمیایی به صدام از مجامع جهانی پیگیری شود

تعداد بازدید : 449
تاریخ و ساعت انتشار : سه شنبه 18 تیر 1398 09:37
یک جانباز شیمیایی سردشت گفت: حیاتی ترین کاری که دولت برای احقاق حق مظلومان شیمیایی سردشت در مجامع بین المللی می تواند انجام دهد، پیگیری پرونده دولت ها و شرکتهایی است که به صدام سلاح های شیمیایی ومیکروبی فروختند.

شبنم شیخی جانباز 65 درصد در گفت و گو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی قربانیان سلاح های شیمیایی اظهار کرد: کارشکنی کشورهای خارجی و برخی دادگاه های بین المللی در مورد بکارگیری سلاح های شیمیایی توسط صدام به همه دنیا ثابت شده است.

وی افزود: البته حس می کنم کم کاری خودمان هم در این قضیه بی تأثیر نیست، ما باید این موضوع را جدی بگیریم و در زمان کوتاه تری پیگیری کنیم تا به نتایج خوبی برسیم.

شیخی ادامه داد: البته با پیگری پرونده  کشورها و مجامعی که این فاجعه را به بار آوردند شاید برای سردشت اتفاق خاصی نیفتد، اما بازتاب جهانی آن می تواند به محکومیت هر چه بیشتر کشورهایی که ادعای حقوق بشر را دارند کمک کند.

وی همچنین گفت:  با پیگیری محکومیت این دولت ها در مجامع بین المللی، تحریم هایی که با وقاحت تمام برای ایران اعمال می شود کمرنگ تر می شود، و حال امروز کل ایران را بهتر می کند.

بمباران شیمیایی شهر سردشت در استان آذربایجان غربی هفتم تیر ماه سال 1366 موجب شهادت و مصدومیت شمار زیادی از مردم شد.  این تهاجم غیرانسانی ، شهر سردشت را نخستین شهر قربانی جنگ افزارهای شیمیایی جهان بعد از بمباران هسته ای هیروشیما در تاریخ ثبت کرد. /ی/

  • جدیدترین ها
  • پربازدید ها