دکتر صدیقی مقدم:

جانبازان شیمیایی ایران، اسناد زنده جنایات جنگی هستند

تعداد بازدید : 724
تاریخ و ساعت انتشار : یک شنبه 6 مرداد 1398 10:50
رئیس مرکز مصدومین شیمیایی بنیاد شهید و امور ایثارگران گفت: حضور هر ساله جانبازان شیمیایی در اجلاس opcw نشان از سند زنده جنایات جنگی کشور ایران است.

دکتر محمدرضا صدیقی مقدم در گفت و گو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی قربانیان سلاح شیمیایی گفت: مهم ترین سازمان جهانی که اکنون در حوزه مصدومان شیمیایی فعالیت می کند، سازمان منع سلاح های شیمیایی است.

وی ادامه داد: اجلاس opcw  هرساله در شهریورماه برگزارمی شود و جانبازان شیمیایی و تشکل های NGO کشورمان به صورت اسناد زنده جنایات جنگی ، آسیب های خودشان را در معرض دید جهانیان می گذارند.

صدیقی مقدم افزود: حضور تشکل های دفاع از مصدومین شیمیایی در اجلاس ها نیز به دیپلماسی کشور برای احقاق حق جانبازان شیمیایی در عرصه جهانی کمک می کند. مرکز مصدومین شیمیایی هم به عنوان تیم پزشکی در کنار این عزیزان است و در صورت لزوم خدمات درمانی به جانبازان شیمیایی ارائه می دهد، چون همه این افراد آسیب دیده هستند و احتیاج به مراقبت ویژه دارند.

دکتر صدیقی مقدم گفت: حضور مرکز مصدومین شیمیایی در سازمان opcw به عنوان مجموعه ای که نگاه پزشکی، تخصصی و سلامت محور به قربانیان سلاح شیمیایی دارد، فعالیت می کند.

وی ادامه داد: از دیگر اقدامات مرکز مصدومین شیمیایی، بازگویی مشکلات جانبازان شیمیایی در سطح بین المللی است و اگر طرحی جنبه عمومی داشته باشد در سازمان opcw مطرح می کنیم ؛ در بعضی موارد توانسته ایم حمایت این سازمان را بگیریم و آن طرح را به صورت مشترک اجرا کنیم.

صدیقی مقدم گفت: هر چند حضور جانبازان شیمیایی یکی از روش های موثر در مطرح کردن جنایت استفاده از سلاح های شیمیایی است، اما طرح آسیب های شیمیایی از جنبه های علمی هم می تواند کمک کند و این جنایت را در سطح بین المللی زنده نگه دارد.

وی ادامه داد: نتایج این همکاری ها می تواند به کسانی که قربانیان سلاح های شیمیایی هستند، کمک کند؛ چنانچه متأسفانه  شاهد استفاده از سلاح های شیمیایی در حملات تروریستی در عراق، سوریه، یمن و جاهای دیگر نیز هستیم، و دنیا هنوز از شر سلاح های شیمیایی رها نشده است.

صدیقی مقدم گفت: وزارت بهداشت کمک بسیاری در حوزه درمانی و تأمین داروهای جانبازان شیمیایی کرده است، از جمله در کلینیک تخصصی شهر سردشت (آذربایجان غربی) 9 متخصص به این عزیزان خدمات پزشکی ارائه می دهند.

رئیس مرکز مصدومین شیمیایی گفت:NGO  سردشت جزء اولین تشکل هایی است که در حوزه مصدومان شیمیایی فعالیت می کند، و در سازمان منع سلاح های شیمیایی حضور پررنگی دارد و توانسته هر ساله توجه حاضران در اجلاس نسبت به فعالیتشان جلب کند.

وی ادامه داد: NGo سردشت تشکل موفقی است و در بحث داخلی هم خیلی پیگیر مشکلات خودشان هستند، و نیزراه اندازی کلینیک سردشت نتیجه پیگیری مستمر مردم شهر سردشت و NGO  سردشت است.

وی افزود: هرساله مراسم یادمان بمباران شیمیایی سردشت در 7 تیر ماه برگزارمی شود ضمن اینکه مراسم امسال خیلی گسترده تر بود و با حضور مسئولان کشوری انجام شد.

صدیقی مقدم در خصوص دریافت غرامت، گفت: کمیته ای در این مورد تشکیل شده است که محوریت این کمیته با معاونت حقوقی ریاست جمهوری است، و اعضای این کمیته شامل: سازمان نیروهای مسلح، بنیاد شهید و امور ایثارگران و چند دستگاه مسئول دیگر است.

وی افزود: از جمله اقداماتی که واحد بهداشت و درمان در این خصوص انجام می دهد،  مستندات پزشکی را جمع آوری و به دستگاه های ذیربط ارائه می دهد./ی/

  • جدیدترین ها
  • پربازدید ها