رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران شهرستان دالاهو:

«چشمه غسلان» قربانگاه مردم شیمیایی زرده

تعداد بازدید : 702
تاریخ و ساعت انتشار : دو شنبه 7 مرداد 1398 16:32
رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران شهرستان دالاهو گفت: زمین افتادن شمار زیادی از جنازه ها درهمه جای روستای زرده، دردناک ترین صحنه تاریخ این روستا را در روز جمعه سیاه 31 تیر سال 1367رقم زد.

مینا خاموشی در گفت وگو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی قربانیان سلاح شیمیایی گفت: روستای زرده شهرستان دالاهو در استان کرمانشاه منطقه ریجاب  قرار دارد. در صبحگاه روز جمعه 31 تیرسال 67 روستای غیر نظامی و غیرصنعتی زرده توسط چند فروند هواپیمای رژیم بعث عراق بمباران شیمیایی شد.

وی ادامه داد: مردم آن زمان نمی دانستند که در روستا بمب شیمیایی زده اند؛ وقتی بوی تند سیر و میوه فاسد در هوا می پیچد، متوجه شیمیایی می شوند و خود را برای شستشو در چشمه می اندازند اما متاسفانه  برخورد یکی از این بمب ها با چشمه "غسلان"، آب این چشمه را شیمیایی می کند و مردم وقتی خود را در آب می اندازند، از شدت سوزش و درد ریه به حالت خفگی می افتند.

خاموشی افزود: زمین افتادن جنازه ها درهمه جای روستا باعث می شود که دردناک ترین صحنه تاریخ این روستای کهن رقم بخورد. با گذشت سالها از آن روزگار ساکنان روستای زرده هنوز نشانه هایی از آن روز سیاه با خود به همراه دارند و انواع سرطان های ناشی از گاز شیمیایی درمردم این روستا دیده می شود.

این مقام بنیاد شهید و امور ایثارگران گفت: در بمباران شیمیایی روستای زرده، بابایادگار شماری از مردم شهید و مجروح شدند، که البته همه این افراد مردم روستای زرده نبودند بلکه از چندین روستای مجاور برای مراسم عید قربان در این روستا گرد هم جمع شده بودند.

وی ادامه داد: بمباران شیمیایی روستای زرده با حضور نظامی منافقین در این منطقه همزمان می شود تا بسیاری از مجروحان شیمیایی به موقع به بیمارستان نرسند و به مظلومانه ترین شکل به شهادت برسند.

خاموشی تصریح کرد: طبق گزارشات موجود، گاز استفاده شده در این منطقه گاز خردل بوده است و طبق مستندات روستای زرده 275 نفر شهید و 500 نفر هم جانباز شیمیایی دارد که همه ی این افراد دربنیاد شهید و امورایثارگران دالاهو پرونده دارند.

وی ادامه داد: جانبازان شیمیایی که درصد گرفته اند از5 درصد تا 70 درصد همگی از خدمات بهداشت و درمان بنیاد شهید و امور ایثارگران شهرستان دالاهو استفاده می کنند.

رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران شهرستان دالاهو گفت: طبق ضوابط و بخشنامه های جاری، شمار زیادی از جانبازان زیر 25 درصد از مزایا و کمک معیشتی استفاده می کنند، امیدواریم راهی باشد که همه این عزیزان نیز بتوانند از مستمری و کمک معیشت استفاده کنند.

خاموشی اظهار کرد: روستای زرده ، روستای محرومی است اما به برکت دولت جمهوری اسلامی ایران بسیاری از خدمات آب رسانی، برق رسانی، آسفالت جاده، مرکز بهداشت، آموزش و گاز رسانی انجام شده است./ی/

  • جدیدترین ها
  • پربازدید ها