جانباز شیمیایی 65 درصد:

آرزو دارم با رهبر انقلاب دیدار کنم

تعداد بازدید : 76
تاریخ و ساعت انتشار : چهار شنبه 9 مرداد 1398 11:37
یک جانباز شیمیایی 65 درصد که درعملیات کربلای 5 در منطقه شلمچه شیمیایی شده است، گفت: زندگی جانباز شیمیایی واقعأ سخت است و هر لحظه اش همراه با تنگی نفس و سرفه است.

ابوالفضل فراتی جانباز شیمیایی 65 درصد است و سابقه 72 ماه حضور در جبهه دارد و درعملیات های مهمی در دوران دفاع مقدس حضور داشته که از جمله آنها می توان به  فاو، طریق القدس، فتح المبین، بیت المقدس، کربلای 4، کربلای 5، مرصاد و... اشاره کرد.

خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی قربانیان سلاح شیمیایی در گفت و گو با این جانباز شیمیایی ، جزئیات بیشتری را در خصوص نحوه شیمیایی، مشکلات زندگی و برخی موارد دیگر شده است که متن گفت و گو را در ادامه با هم می خوانیم:

*لطفأ خودتان را معرفی کنید و بفرمایید در چه عملیاتی و در کدام منطقه شیمیایی شدید؟

ابوالفضل فراتی هستم جانباز شیمیایی 65 درصد، در عملیات کربلای 5 در منطقه شلمچه شیمیایی شدم، و آن زمان 21 ساله بودم.

*مختصری از حضورتان در جبهه و نحوه شیمیایی شدنتان بفرمایید؟

14 ساله بودم که وارد جبهه شدم و 72 ماه سابقه حضور دارم.

در جنگ های نامنظم شهید چمران و عملیات های پی در پی بودم، درعملیات کربلای 5 لشگر 27 محمد رسول الله (ص) بود که دشمن بمب شیمیایی زد و علاوه بر من چند تن از همرزمانم شیمیایی شدیم.

*وقتی که شیمیایی شدید، چه حالی به شما دست داد؟

وقتی شیمیایی زدند، بویی شبیه بوی سیر آمد و تنگی نفس شدیدی گرفتم، گلو و چشمهایم سوخت و آنجا بود که فهمیدم شیمیایی شدم.

*حادترین ناراحتی شما در حال حاضر چیست؟

 ریه ام به شدت آسیب دیده به حدی که دکترها گفتند ریه ات جمع و چروک شده است، همیشه مراقبم سرما نخورم؛ چون اگر مریض شوم به خاطر وضعیت ریه ام زمین گیر می شوم.

*بفرمایید جانبازان شیمیایی اکنون با چه مشکلاتی دست و پنجه نرم می کنند؟

اکثر جانبازان شیمیایی مشکل ریه و تنگی نفس دارند، و این تنگی نفس باعث می شود سکته قلبی به ما دست بدهد، من خودم وقتی نفسم می گیرد، همسرم ساعت یک شب من را به بیمارستان ساسان می برد و همیشه این نگرانی برای خانواده های ما هست.

*بفرمایید بعد از گذشت بیش از سی سال از شیمیایی شدنتان آیا پایش سلامت می شوید؟

بله چند ماه یکبار زنگ می زنند به بیمارستان می رویم ، چکاب انجام می دهیم و دکتر داروهایمان را اضافه و یا تغییر می دهد. از این بابت مشکلی وجود ندارد.

*از نظر تهیه دارو و رسیدگی پزشکی به جانبازان شیمیایی وضعیت چگونه است؟

چند سال قبل وضعیت تهیه دارو جانبازان شیمیایی بهتر بود و ما داروهایمان را به سهولت از بیمارستان بقیۀ الله می گرفتیم، اما اکنون برخی داروهای مورد نیازمان کمیاب شده و باید داروی مشابه استفاده کنیم.

*آیا با بالا رفتن سن بیماری هایتان هم تشدید می شود؟

بله صد در صد من ریه ام روز به روز جمع می شود. چند پله را که بالا پایین کنم نفس تنگی شدید می گیرم؛ همین گاز شیمیایی به مرور زمان قلب، کبد و عضوهای دیگر را ناتوان می کند. 

*زندگی یک جانباز شیمیایی چگونه است؟

زندگی جانباز شیمیایی واقعأ سخت است و هر لحظه اش همراه با تنگی نفس و سرفه است، و دیدن این صحنه برای خانواده های ما که همراه همیشگی ما هستند، واقعأ عذاب آور است و در روحیه خانواده تأثیر دارد.

*نظرتان در مورد شیمیایی شدن چیست؟سازمان های بین الملل چه اقداماتی باید انجام دهند که برای همیشه استفاده از سلاح  های شیمیایی کنار گذاشته شود؟

طبق فرمایشات رهبر معظم انقلاب اسلامی، استفاده از سلاح شیمیایی در جنگ حرام است . متأسفانه برخی کشورها مانند آلمان سلاح های شیمیایی را به عراق فروختند و صدام بارها در جنگ تحمیلی عراق علیه ایران بمب های شیمیایی استفاده کرد. سازمان منع کاربرد سلاح های شیمیایی باید به این نتیجه برسد که حملات شیمیایی در جنگ ها تمامی افراد نظامی و غیرنظامی، زن، مرد و کودک را درگیرمی کند. این سازمان باید بتواند جلوی استفاده از سلاح های شیمیایی را بگیرد.

* بزرگترین آرزویتان چیست؟

آرزو دارم به همراه چند نفر از جانبازان شیمیایی دیداری با رهبر معظم انقلاب اسلامی  داشته باشم. می خواهم کشورم همواره رو به پیشرفت باشد.

*در پایان چنانچه حرف یا سخنی دارید، بفرمایید؟

از مسئولان خواهشمندم به جانبازان شیمیایی و جانبازان اعصاب و روان به خاطر شرایط سختشان توجه بیشتری کنند./ی/

  • جدیدترین ها
  • پربازدید ها