دکتر صدیقی مقدم:

علم پزشکی انتقال آسیب های شیمیایی به نسل بعد را اثبات نکرده است

تعداد بازدید : 1005
تاریخ و ساعت انتشار : شنبه 12 مرداد 1398 08:54
رئیس مرکز مصدومین شیمیایی بنیاد شهید و امور ایثارگران تصریح کرد: مطالعات علمی نشان داده است که آسیب های شیمیایی جانبازان به نسل بعدی آنها منتقل نمی شود.

دکتر محمدرضا صدیقی مقدم در گفت وگو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی قربانیان سلاح شیمیایی گفت: طبق مطالعات علمی انتقال بیماری جانبازان شیمیایی به فرزندان اثبات نشده و کسانی که با جانبازان شیمیایی ازدواج کرده اند، و فرزند دارند، نگران این مسئله نباشند.

وی ادامه داد:  البته ما نمی توانیم منکر این مسئله شویم که برخی از فرزندان جانبازان شیمیایی مشکلاتی ندارند اما به هرحال علم تا به امروز مسئله انتقال بیماری جانبازان شیمیایی به فرزندانشان را رد کرده است.

صدیقی مقدم گفت: با مطالعات انجام شده در مورد جانبازان شیمیایی حتی می توان گفت میزان بقای زندگی جانبازان شیمیایی هم نسبت به افراد عادی کمتر نیست، یعنی اگرعمر متوسط 64 هزار جانباز شیمیایی را با همین تعداد از افراد عادی جامعه مقایسه کنیم متوجه می شویم که خوشبختانه فرق چندانی ندارند. این نکته حائز اهمیت است تا خانواده های جانبازان شیمیایی بتوانند با آرامش بیشتری زندگی کنند ونگران فرزندانشان نباشند.

دکتر صدیقی مقدم افزود: مرکز مصدومان شیمیایی یکی ازمجموعه های معاونت بهداشت و درمان بنیاد شهید و امور ایثارگران و متولی سلامت جانبازان شیمیایی است. همچنین این مرکز، مجموعه ای ستادی است که با مراکزعلمی داخلی و بین المللی همکاری می کند.

وی ادامه داد: بحث سلامت جانبازان شیمیایی شامل خدمات درمانی عمومی، تخصصی، آموزشی، پژوهشی، ارتقاء دانش سلامت، انتقال دانش پزشکی، دستیابی به روش های بیشتر و بهتر درمان و آگاهی جانبازان شیمیایی از بیماریها و مشکلاتشان است.

صدیقی مقدم گفت: طبق آمار کمیسیون پزشکی  64444 جانباز شیمیایی داریم که از این تعداد 761 جانباز با عارضه شدید، 7702 جانباز شیمیایی متوسط  و 57000 جانباز شیمیایی خفیف داریم.

وی ادامه داد: اگر بخواهیم از نظر جنسیتی جانبازان شیمیایی را تفکیک کنیم، 63000 جانباز شیمیایی آقا و 1293 جانباز شیمیایی خانم هستند.

صدیقی مقدم در خصوص وضعیت رسیدگی به جانبازان شیمیایی گفت: مصدومان شیمیایی در بخشی از درمانشان از امکاناتی که برای سایر جانبازان در نظر گرفته ایم استفاده می کنند، ودر بخش اختصاصی  هم از خدمات درمانی مختص جانبازان شیمیایی برخوردار می شوند.

وی با بیان اینکه همه جانبازان شیمیایی بیمه تکمیلی دارند، و از صد درصد خدمات درمانی و پزشکی به صورت رایگان استفاده می کنند، تصریح کرد:

جانبازان شیمیایی با عارضه  شدید و متوسط  شامل طرح پایش سلامت می شوند؛ به این شکل که چند جانباز شیمیایی به یک پزشک عمومی معرفی می شوند، پزشک به منزل جانبازان می رود، و خدمات پزشکی و آموزشی به جانبازان شیمیایی و خانواده آنان ارائه می دهند.

وی ادامه داد: پزشکان در مواقع لزوم اطلاعاتی از وضعیت سلامت جانبازان شیمیایی در اختیار ما قرار می دهند و اگر جانبازی نیاز به درمان تخصصی دارد آنها را به پزشک متخصص ارجاع می دهند.

به گفته دکتر صدیقی مقدم، ارائه خدمات پزشکی به جانبازان شیمیایی بر اساس درصد جانبازی نیست بلکه براساس شدت ضایعه است.

وی ادامه داد: مرکز مصدومان شیمیایی برای ارائه خدمات درمانی، با معاینه شدت ضایعه جانبازان شیمیایی آنها را در اولویت درمان قرار می دهد.

صدیقی مقدم در خصوص درمان اختصاصی جانبازان شیمیایی اظهار کرد: هر ساله طی دو نوبت ازمتخصصان خارجی از جمله آلمان که سابقه درمان جانبازان شیمیایی را دارند، دعوت می شود دربهترین بیمارستان تابع بنیاد شهید و امور ایثارگران تهران به درمان هر چه بهتر این عزیزان بپردازند.

در این خصوص  طی فراخوانی به استانها اطلاع می دهیم که چه تعداد جانباز شیمیایی و با چه مشکلی شامل  طرح غربالگری می شوند.

وی گفت: پزشکان خارجی در کنار متخصصان داخلی به درمان جانبازان شیمیایی می پردازند که هم انتقال تجربه به پزشکان ایرانی شود و هم اینکه متخصصان داخلی بتوانند به پیگیری درمان مطلوب این عزیزان بپردازند.

وی افزود: همچنین در صورتی که جانبازان شیمیایی به درمان تخصصی تری احتیاج پیدا کنند، به خارج از کشور اعزام می شوند، البته ضرورت اعزام جانبازان شیمیایی دراوایل جنگ به خارج از کشور بیشتر بوده اما امروزه به علت پیشرفت علم پزشکی در کشور بیشتر درمان ها در داخل انجام می شود.

رئیس مرکز مصدومین شیمیایی بنیاد گفت: متولی تأمین دارو جانبازان شیمیایی، وزارت بهداشت است که همواره تلاشش برای تهیه داروهای مورد نیاز این افراد است؛ البته شرایط تحریم روی داروهای جانبازان شیمیایی اثرگذار است. اکنون بعضی از داروهای مورد نیاز جانبازان به صورت مقطعی دچار کمبود می شود ضمن اینکه تنوع و دسترسی به داروها کم شده است./ی/

  • جدیدترین ها
  • پربازدید ها