به مناسبت روز 11 مرداد 1367 ؛

بمباران شیمیایی اشنویه را فراموش نکنیم

تعداد بازدید : 67
تاریخ و ساعت انتشار : شنبه 12 مرداد 1398 09:41
روز 11 مرداد ماه مصادف با سالروز بمباران شیمیایی اشنویه؛ استان آذربایجان غربی است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی قربانیان سلاح های شیمیایی، رژیم بعث عراق در جریان تجاوز و هشت سال جنگ با کشورمان بارها و بارها حمله به مناطق مسکونی شهری و افراد غیر نظامی و بی دفاع، چهره کریه و ددمنشانه خود را نمایان نمود.

صدام حسین که قبل از جنگ با ایران در تقابل با جنبش های ملی گرایانه داخلی اقدام به جنایاتی سنگین بر علیه مردم خود می نمود که امروز بیش از سی سال آثار آن نمایان و هر روز گورهای دسته جمعی افشا می شوند در مقابل شکست در جبهه های نبرد دست به جنایتهای بزرگتری می زد.

بمباران شیمیایی شهر سردشت در تاریخ ۷ تیر ۱۳۶۶، بمباران شیمیایی شهر حلبچه در ۲۵ اسفند ۱۳۶۶ و نهایتاً بمباران شیمیایی اشنویه در11 مرداد سال ۱۳۶۷ از آن جمله اند.

در ساعت ۴۵/۲ دقیقه بامداد روز سه شنبه یازدهم مرداد 1367 مطابق دوم آگوست ۱۹۸۸ زمانی که مردم شهر در خواب بودند، چندین محل مسکونی و اطراف آنها درسمت غرب و جنوب غربی در منطقه کچل آباد، برده زرد، مام تمر مورد حمله هواپیماهای عراقی و بمباران آنها قرار گرفت مردم سراسیمه به خیابان ها ریختند و در صدد کمک به همشهریان خود بودند؛ بدون آنکه از عمق فاجعه و جنایتی که در صورت مصدومیت تا آخرعمر گریبانگیر آنان می شد، خبر نداشتند.

صبح روز بعد خبر بمباران این مناطق در تمامی شهر پیچید در ساعات اولیه سمت جنوبی محله مام تمر– باغ حاجی سلطان سلطانی– کچل آباد و برده زرد کنار جوب نلیوان مورد اصابت بمبها قرار گرفته بود. کم کم مشکلات تنفسی، سردرد و سرگیجه، خارش پوست و آثار سوختگی و… بر روی بدن مردم نمایان می شد.

صف طویل مصدومان ابعاد حادثه را و این جنایت ضد بشری را نمایان کرد. نیروهای پدافند شیمیایی سپاه وارد شهر شدند و اقدام به پاکسازی مناطق مورد اصابت نمودند، آمبولانس ها از شهرهای همجوار جهت انتقال مصدومان به شهر رسیدند.

کثرت مصدومان به حدی رسید که هلکوپتری ((شنوک )) در میدان فوتبال فرود آمدند و بیمارستان فوری در محل سالن ورزشی (( شهید اله وردی زاده )) بر پا گردید و مصدومان با هلیکوپتر و آمبولانس به شهرهای ارومیه، تبریز، مهاباد منتقل می شدند بیشتر مصدومان را زنان و کودکان تشکیل می دادند که خود علایم مصدومیت را نمی شناختند.

 با بلندگو از عموم کسانی که دچار عارضه های پوستی، تنفسی و جسمی هستند درخواست می شد که به آمبولانس های مستقر در کوچه و خیابان ها مراجعه نمایند تعداد مجروحان از دهها و صدها نفر تجاوز نمود و بیش از دویست نفر به بیمارستان های شهرهای همجوار اعزام شدند.

خوشبختانه جهت باد موسوم در این فصل که غربی است، باعث شده بود که به لطف پروردگار اثرات تخریبی و شیمیایی آن کاسته شود و کمتر در شهر پخش گردد.

این جنایت صدام دو روز بعد از تأیید و محکومیت سازمان ملل در استفاده رژیم بعث ازسلاحهای شیمیایی علیه غیر نظامیان و نظامیان در جبهه های نبرد، جای تعجب بود.

قربانعلی سعادت، معاون سیاسی استانداری آذربایجان غربی در جمع خبرنگاران داخلی و خارجی در روزجمعه در محل بمباران تعداد مجروحان را تا ۴۸ ساعت بعد از واقعه ۲۲۶۵ نفر اعلام کرده که در حال افزایش است و تعداد270 نفر دربیمارستان شهرهای تبریز، ارومیه، مهاباد، میاندوآب بستری هستند و بعد از سه روز هنوز گروه های دیگری از مردم که اثر این بمب ها بر آنها مشاهده می شوند به بیمارستان و محل های امدادی مراجعه و تحت درمان قرار می گیرند.

وی تعداد خانوارهای آسیب دیده را چهارصد تا پانصد خانوار اعلام می دارد و باغها و مزارع اطراف شهر آسیب دیده اعلام کرد.

فرماندهی یگان پدافند (( ش ، م ، ر )) سپاه دوازدهم پاسداران ضمن تشریح عملیات پاکسازی اعلام نمودند که هشت نقطه از اشنویه با بمب های شیمیایی گاز خردل و اعصاب مورد حمله قرار گرفته است که این بمباران با استفاده از هواپیماهای (( گارگارین )) انجام گرفته است.

دکتر مهری، مدیر کل سازمان منطقه ای بهداری و دکتر علی آصف، پزشک متخصص معالج در جمع خبرنگاران اعلام می دارند که آثار این جنایت بصورت آنی و یا سال ها بعد خود را نشان خواهد داد.

دکتر ولایتی، وزیر امور خارجه وقت طی نامه ای رسماً از شورای امنیت درخواست اعزام هیئت کارشناسی به اشنویه را می نماید و آقای محمد جعفر محلاتی، سفیر ایران در سازمان ملل این جنایت را نمونه دیگری از تلاش های عراق جهت به تعویق انداختن مذاکرات صلح توصیف می کند.

علی اکبر ولایتی، وزیر امور خارجه طی تماس تلفنی با دبیر کل سازمان ملل اعلام می دارد که در جریان بمباران شیمیایی شهر اشنویه هزاران نفر مجروح و مصدوم شده اند و درخواست تسریع در اعزام هیئت جهت بررسی ابعاد این جنایت را می نماید.

خبرگزاری رویتر به نقل از (( لی لویه )) رییس چینی شورای امنیت می گوید: تعیین اعضای هیات و فراهم آوردن مقدمات اعزام هیات بر عهده دبیر کل سازمان ملل آقای (( خاویر پرز دوکویار )) می گذارد و اعلام می دارد که شورای امنیت در جلسه محرمانه خواستار اعزام تیمی به سرپرستی سرلشکر نروژی (( مارتین رادست )) برای بررسی بمباران شیمیایی اشنویه نموده است.

هیات سازمان ملل وارد ارومیه شده و بعد از عیادت و دیدار با مجروحان شیمیایی به شهر اشنویه آمدند و از محل و آثار تخریبی نمونه برداری می کنند و با مردم در محل و سپس با امام جمعه مرحوم قاضی محمد خضری و بخشدار و چندین نفر از معتمدین شهر گفت و گو می کنند و گزارش خود را بشرح ذیل در تاریخ ۲۳ آگوست ۱۹۸۸ تحویل شورای امنیت سازمان ملل نمودند که در آن ضمن تأیید و تأکید بر بمباران شیمیایی شهر اشنویه در غرب کشور ایران در تاریخ دوم آگوست تعداد مجروحان را ۲۶۸۰ نفر اعلام نمود و گزارش می نماید:

الف) – آزمایشات پزشکی در ارومیه انجام پذیرفته نشان می دهد که تمام بیماران بر اثر حمله شیمیایی مصدوم و مجروح شده اند و علائم و شواهد حاکی از وجود گاز خردل در بمب های پرتاب شده می باشد.

ب)- نتایج حاصله از تجزیه های شیمیایی وجود گاز خردل در منطقه حمله شیمیایی را تأیید می نماید.

ج)- از آزمایشات انجام یافته از بقایای بمب های اشنویه می توان به این نتیجه رسید که بمب ها شبیه بمب هایی هستند که در سال های ۱۹۸۳، ۱۹۸۶، ۱۹۸۷، ۱۹۸۸ علیه اتباع غیر نظامی ایران استفاده شده است.

بمباران شیمیایی اشنویه بعد از آتش بس جنگ هشت ساله و تجاوز صدام مایه تعجب جهانیان و نشانگر خوی ددمنشانه رژیم بعث عراق بود.

بیاد داشته باشیم که این ایام نشان از پایداری و استقامت یک شهر درکنار ملتی به وسعت ایران در هشت سال دفاع از خاک کشورشان است که ثبت آنها باعث هویت بخشی و ثبت تاریخ خواهد شد.

منبع: اروم نیوز

  • جدیدترین ها
  • پربازدید ها