گزارش وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران درباره بمباران شیمیایی از اشنویه

تعداد بازدید : 63
تاریخ و ساعت انتشار : شنبه 12 مرداد 1398 11:11
جزئیات بمباران شیمیایی عراق در هشت نقطه از اشنویه در کتاب جنگ ایران و عراق در اسناد سازمان ملل آمده است.

برگرفته از کتاب جنگ ایران و عراق در اسناد سازمان ملل - جلد 9

نامه مورخ 3 آگوست 1988 وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران خطاب به دبیرکل سازمان ملل

احتراماً، توجه فوری جناب‌عالی را به جزئیات جدیدترین مورد از اقدام غیر مسئولانه و ضد انسانی عراق در بمباران شیمیایی 8 نقطه در بخش شیخ‌عثمان اشنویه در استان آذربایجان‌غربی جلب می‌نمایم.

این بمباران که در ساعت 2:45 به‌وقت محلی مورخ 2 آگوست 1988 اتفاق افتاد، وقتی بود که ساکنین بی‌گناه اشنویه در خواب بودند. تعداد 8 بمب شیمیایی که حامل گاز خردل بود پرتاب شد و مجموعاً 1031 نفر غیرنظامی که اکثر آنها زن و کودک بودند، مجروح شدند. تعداد شهدا هنوز مشخص نشده است.

این جدیدترین بمباران شیمیایی نه تنها مغایر با قطعنامه 612 شورای امنیت است بلکه نمونه دیگری از بی‌توجهی آشکار عراق به درخواست‌های جناب‌عالی و رئیس شورای امنیت در خویشتن‌داری طرفین مناقشه ایران - عراق است و زمانی انجام می‌گیرد که تلاش‌ها برای دست‌یابی به حل و فصل صلح‌جویانه می‌باشد. در جدیدترین کاربرد سلاح‌های شیمیایی، رژیم عراق عدم تمایل خود را جهت متوقف ساختن استفاده از این تسلیحات مرگبار با هر هزینه‌ای به‌وضوح نشان داده است.

با توجه به این موارد و مفاد گزارش اخیر تیم کارشناسان جناب‌عالی در مورد استفاده عراق از تسلیحات شیمیایی (S/20060) مورخ 20 جولای 1988 درخواست می‌نمایم که جناب‌عالی فوراً تیم دیگری از کارشناسان تحقیق را در مورد جدیدترین حمله عراق اعزام نمایید تا مدارکی که هنوز موجود است مورد مشاهده و تجزیه و تحلیل قرار دهد.

دولت متبوعم مصراً خواستار محکومیت صریح این اقدام شنیع تجاوزکارانه عراق از سوی شورای امنیت سازمان ملل است. اقدامات فوری و جدی سازمان ملل به‌طور کلی و شورای امنیت به‌طور اخص جهت جلوگیری از اقدامات بیشتر رژیم عراق در آینده لازم است. این ددمنشی‌ها به‌منظور تحت‌الشعاع قرار دادن کلیه تلاش‌ها جهت نیل به صلح و ثبات در منطقه خلیج فارس صورت می‌گیرد.

علی‌اکبر ولایتی - وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران

تاریخ شمسی 12 مرداد 1367

تاریخ میلادی  3 اوت 1988

  • جدیدترین ها
  • پربازدید ها