رئیس مرکز مصدومین شیمیایی بنیاد شهید و امور ایثارگران :

دستاوردهای علمیِ پزشکان ایرانی برای درمان چشم جانبازان شیمیایی، جهانی شد

تعداد بازدید : 30
تاریخ و ساعت انتشار : یک شنبه 3 شهریور 1398 09:29
رئیس مرکز مصدومین شیمیایی بنیاد شهید و امور ایثارگران گفت : راهنمای بالینی آسیب های شیمیاییِ چشم مصدومان شیمیایی توسط مرکز تحقیقات چشم دانشگاه شهید بهشتی با همکاری دانشگاه علوم پزشکی و شش مرکز تحقیقاتی دیگر در مدت دو سال و نیم تدوین شد.

دکتر محمدرضا صدیقی مقدم در گفت و گو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی قربانیان سلاح شیمیایی افزود: متن راهنمای بالینی آسیب های شیمیاییِ چشمِ تدوین شده در ایران، در نشریات معتبر علمی بین المللی چاپ  و منتشر شده است. این راهنمای بالینی می تواند به عنوان مرجع از مرحله مواجهه تا عوارض مزمن مصدومان شیمیایی را در هر نقطه از جهان تشخیص و درمان کند.

وی ادامه داد: تدوین راهنمای بالینی آسیب های شیمیایی ریه و پوست نیز در مرحله انجام است؛ البته اکنون در بحث آسیب های شیمیایی ریه و همچنین آسیب های شیمیایی پوست اطلاعات محدودتری در زمینه درمان داریم.

صدیقی مقدم در عین حال گفت: مقدمات اولیه تدوین راهنمای بالینی آسیب های شیمیایی پوست انجام شده است. در اجرای طرح کشوری در تمام استان ها جانبازان شیمیایی را تحت معاینات کامل قرار داده ، آسیب های آنان را تحلیل کرده ایم و گزارش واقعی از آسیب های شیمیایی پوستی جانبازان شیمیایی نوشته شده است.

وی اظهار امیدواری کرد بر اساس گزارش فوق و در مدت زمان یک سال آینده بتوانیم راهنمای بالینی پوست را تدوین کنیم.

دکتر صدیقی مقدم گفت: بحث آسیب های پزشکی مصدومان شیمیایی مبحث پیچیده ای است که در کتاب های معمولی پزشکی وجود ندارد و باید از نظرات افراد صاحب  تجربه که سال ها در این حوزه کار کرده اند، استفاده شود.

وی افزود: حدود 64 هزار جانباز شیمیایی در گروه های شدید و متوسط  همواره از نظر درمانی مدیریت می شوند و برای آنها درمان های خاص انجام می دهیم که احتیاج به مطالب پزشکی خاص دارد.

صدیقی مقدم گفت: راهنماهای پزشکی یا گایلاندها برای شناسایی و درمان یک سری آسیب های خاص یک منطقه مناسب هستند. از آنجا که صدمات شیمیایی، آسیب های خاصی هستند، ضرورت دارد با استفاده از راهنمای بالینی بتوانیم با توجه به امکانات موجود، ضایعات اختصاصی جانبازان شیمیایی را تشخیص و درمان کنیم.

رئیس مرکز مصدومین شیمیایی بنیاد شهید و امور ایثارگران تصریح کرد: ان شاالله راهنماهای پزشکی دیگر آسیب های شیمیایی را تنظیم و منتشر می کنیم. البته کار بسیار مهمی است که  باید با همکاری مراکز علمی مختلف و در طی زمان مشخص انجام شود.

  • جدیدترین ها
  • پربازدید ها