یک جانباز شیمیایی زیرزمین خانه اش را به موزه جنگ تبدیل کرده است

تعداد بازدید : 639
تاریخ و ساعت انتشار : سه شنبه 16 مهر 1398 09:04
یک جانباز شیمیایی دوران هشت سال دفاع مقدس، زیرزمین منزل خود در شهرستان دزفول را به موزه جنگ تبدیل کرده است.

غلامعباس جعفری جانباز شیمیایی 70 درصد از شهرستان دزفول استان خوزستان با اندک تجهیزات باقی مانده از دوران دفاع مقدس که خودش جمع آوری کرده و همچنین ماکت برخی تجهیزات، گوشه هایی از آثار جنگ تحمیلی عراق علیه ایران را به نمایش گذاشته است.

این جانباز شیمیایی که خود نویسنده چند کتاب در حوزه دفاع مقدس است، در گفت و گو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی قربانیان سلاح های شیمیایی اظهار کرد که با برپایی موزه ای با عنوان " سرباز کوچک 8 سال دفاع مقدس؛ کربلای خوزستان دزفول " یاد و خاطرات جنگ تحمیلی را در حد توان زنده کرده است.

این جانباز شیمیایی با بیان اینکه در دوران جنگ تحمیلی عراق علیه ایران، 9 مرتبه در مناطق جنگی غرب و جنوب کشور مجروح شده است، تصریح کرد: از چند سال پیش به دنبال برپایی موزه ای با هدف یادآوری رشادت های رزمندگان اسلام در دوران دفاع مقدس بودم تا نسل جوان امروز را که آن دوران را ندیده اند، آگاه کنم اما مشکل مکان وجود داشت.

وی افزود: به ناچار با اقدامی خودجوش از اوایل سال گذشته با استفاده از برخی تجهیزات مورد استفاده در جنگ، عکس نوشته ها و تعدادی تصاویر از روزهای اول جنگ تحمیلی، زیرزمین منزلم را به موزه تبدیل کردم تا حداقل گوشه ای از دلاوری های رزمندگان اسلام را به نسل امروز نشان دهم.

جعفری ادامه داد: در این موزه تلاش کرده ام تا بعضی از وسایل دوران دفاع مقدس را به نمایش بگذارم و برخی از عملیات های مختلف جنگ تحمیلی را با توضیحات مربوطه به کسانی که از موزه بازدید می کنند به ویژه نسل جوان معرفی کنم.

وی در عین حال تصریح کرد: هر چند که توضیحات کاملی در موزه برای هر یک از بخش ها نوشته است، اما در زمانی که مراجعه کنندگانی به موزه بیایند، خودم به عنوان راهنما پاسخگوی سوالات بازدیدکنندگان خواهم بود.

این جانباز شیمیایی گفت: روزی که خواستم این موزه را ایجاد کنم، فقط یک چفیه، کلاه‌خود جنگی، مین و خمپاره داشتم اما با همکاری برخی نهادها این موزه اکنون بسیاری از وقایع جنگ تحمیلی را به نمایش می‌گذارد.

غلامعباس جعفری جانباز شیمیایی 70 درصد تاکنون چند کتاب درباره دفاع مقدس نوشته است که از جمله آنها می توان به کتاب های "سرباز پیاده" و"سنگر سازان بی سنگر؛ روایت 60 عملیات دفاع مقدس" اشاره کرد.

  • جدیدترین ها
  • پربازدید ها