جانباز شیمیایی 70 درصد:

خوابیدنمان مصداق جان کندنمان است/ بنیاد شهید مثل گذشته اردوی تفریحی برای جانبازان شیمیایی تدارک ببیند

تعداد بازدید : 432
تاریخ و ساعت انتشار : یک شنبه 12 آبان 1398 11:00
احمد سلیمی جانباز شیمیایی 70 درصد که در زمان جنگ تحمیلی عراق علیه ایران به منطقه  فکه اعزام می شود و با فراگیری دورهای تخصصی تخریبچی و خنثی سازی مین به حلبچه اعزام می شود و در اوایل سال1367 شیمیایی می شود و از ناحیه هر دو چشم، پوست و ریه آسیب می بیند.

این جانباز شیمیایی میگوید: ما جانبازان شیمیایی شب که می شود و به سمت رختخواب می رویم استرس می گیریم برعکس همه که خوابیدن برایشان لذت بخش است برای ما خوابیدن مصداق جان کندن مان است.
خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی قربانیان سلاحهای شیمیایی در گفت و گو با این جانباز شیمیایی جزئیات بیشتری را جویا شده است که با هم می خوانیم:
 *لطفأ خودتان را معرفی کنید و بفرمایید در چه عملیاتی و کدام منطقه شیمیایی شدید؟
احمد سلیمی هستم جانباز شیمیایی 70 درصد، در حین عملیات تخریب در حلبچه توسط هواپیماهای عراقی شیمیایی شدم.
*مختصری از حضورتان در جبهه و نحوه شیمیایی شدنتان بفرمایید؟
16 ساله ونیم بودم که در سال 1366  به منطقه فکه اعزام شدم و طی دوره های تخصصی تخریبچی و خنثی سازی مین به منطقه غرب حلبچه اعزام شدم و یک سال بعد در13 فروردین سال1367 در حین عملیات تخریب هواپیماهای عراقی آمدند و راکت شیمیایی زدند و از ناحیه هر دو چشم ریه و پوست به شدت آسیب دیدم.

*وقتی که شیمیایی شدید چه حالی به شما دست داد؟
من وقتی شیمیایی شدم به خاطر وخامت حالم  از ارتفاعی پرت شدم به سمت پایین و داخل حفره مانندی افتاده بودم که بعد از چند ساعت همرزمانم منو پیدا کردند وقتی ذهم به هوش آ»دم متوجه شدم ازناحیه چشم و پوست و ریه سوزش شدید دارمکه بعدأ متوجه شدم شیمیایی شدم.
*حادترین ناراحتی شما در حال حاضر چیست؟
ریه و چشم هایم
*آیا تا به حال عمل جراحی داشته اید؟
بله عملهای بسیاری انجام داده ام که فقط 12 مورد آن مربوط به پیوند چشم است.
*آیا با بالا رفتن سن تان بیماری هایتان هم تشدید می شود؟ 
بله همه جانبازان شیمیایی با بالا رفتن سنشان بدنشان تضعیف می شود و شیمیایی بربدن مسلط می شود.
*آیا مشکلات جانبازان شیمیایی خانواده ها را هم درگیر کرده اند؟
بله همین سرفه های همیشگیمان و اینکه شبها خواب راحت نداریم بداخلاقی هایمان شبانه روز خانواده را ناراحت می کنیم.
*جانبازان شیمیایی اکنون با چه مشکلاتی دست و پنجه نرم می کنند؟
جانبازان شیمیایی به خاطرداروهای مصرفی کرتون داری که استفاده می کند بیشتر عصبی می شوند وقتی که شب می شود و به سمت رختخواب می رویم استرس می گیریم که بازم سرفه هایمان شروع می شود و برعکس همه که خوابیدن برایشان لذت بخش است برای ما خوابیدن مصداق جان کندن مان است.
*بفرمایید بعد از گذشت بیش از سی سال از شیمیایی شدنتان آیا پایش سلامت می شوید؟
بله هراز چند گاهی بنیاد شهید برنامه پایش سلامت برایمان میگذارد، ولی شیمیایی درمان ندارد.    
*زندگی یک جانباز شیمیایی چگونه است؟
من که خانواده ام همراهی ام می کنند و زندگی خوبی دارم ولی هستند جانبازانی که همراهی نمی شنوند و خودشان مشکلاتشان را تنهایی به دوش می کشند و بسیار اذیت می شوم ولی من خداروشکر احساس رضایت دارم. 
*نظرتان در مورد شیمیایی شدن چیست؟ سازمان های بین الملل چه اقداماتی باید انجام دهند که برای همیشه استفاده از سلاح های شیمیایی کنار گذاشته شود؟
من به عنوان جانباز شیمیایی 70 درصد و سند زنده جنایات صدام در لاهه هلند حضور پیدا کردم و همچنین کشورهایی که در زمان جنگ به صدام کمک کردند برای استفاده از سلاح های شیمیایی حضور داشتند ولی تنها کاری که شد برای مدیرعامل یکی از شرکت های کوچک سازنده بمب شیمیایی در آلمان غربی 15 سال حبس بریدند ولی کار خاصی برای ما جانبازان شیمیایی انجام نشده است.
*این روزهایتان را به چه شکل می گذرانید؟
من که تا 10 سال پیش در یکی از ادارات شهر کرج مشغول یودم ولی به خاطر تشدید شدن مجروحیتم خانه نشین شدم. ما جانبازان شیمیایی چون شبها خواب راحتی نداریم روزها به استراحت کردن مشغولیم، به درمان خودمان می رسیم و در کل خانه هستیم.

*بزرگترین آرزویتان چیست؟
آرزو دارم بین دنیا صلح باشد و کشور خودم هم صلح و آرامش باشد.
ما جانبازان تا آخر عمر سختی کشیده ایم که مردممان راحت باشند.
*در پایان حرف یا سخنی دارید، بفرمایید؟
خواسته ام این است که بنیاد شهید مثل گذشته برنامه ی اردویی می گذاشت و همه جانبازان شیمیایی70 درصد که درد و مشکلشان همه یکی باشد را به اتفاق خانواده شان به جاهای تفریحی مثل چابکسر، مشهد و یا شمال ببرند. 
و اینکه بحث دارویی جانبازان شیمیایی 70 درصد است که بنیاد شهید سازمانی است که وجود آمده برای خدمت به جانبازان و خانواده های شهدا و با این همه کارمند و پرسنل حداقل کاری کنند که داروهای مصرفی ما درب منزل به دستمان برسد که جانبازان شیمیایی با این وضعیت خراب ریه درگیر  هزینه و بودجه و هلال احمر و... نشود./ی/
 

  • جدیدترین ها
  • پربازدید ها