رییس مجلس شورای اسلامی:

مجلس پشتیبان استیفای حقوق جانبازان شیمیایی سردشت است

تعداد بازدید : 382
تاریخ و ساعت انتشار : شنبه 18 آبان 1398 11:26
رییس مجلس شورای اسلامی گفت: مجلس برای التیام زخم های مصدومان شیمیایی سردشت مشکلات آنان را پیگیری کرده و از جانبازان شیمیایی این شهر پشتیبانی می کند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی قربانیان سلاح های شیمیایی، علی لاریجانی روز سه شنبه در حاشیه آیین بهره برداری از نیروگاه ۱۵۰ مگاواتی سردشت اظهار داشت: مردم سردشت در دوران جنگ تحمیلی با جان و مال خود در برابر حملات رژیم بعثی عراق مقاومت کرده و به خاطر این مقاومت و بردباری حق بزرگی بر گردن ملت ایران دارند.
وی اضافه کرد: ارگان های مختلفی از جمله بنیاد شهید و امور ایثارگران و وزارت بهداشت و درمان وظیفه دارند تا ضمن بررسی مشکلات جانبازان شیمیایی سردشت، خدمات درمانی مورد نیاز را به آنان ارایه دهند.
وی با اشاره به بهره برداری از نیروگاه ۱۵۰ مگاواتی سد سردشت بیان کرد: سرمایه گذاری بسیار خوبی در این منطقه انجام شده و با توجه به نزدیکی این منطقه به مرز عراق امکان صادرات برق به کشورهای همسایه نیز از این نیروگاه وجود دارد.
«لاریجانی» افزود: مساله گردشگری این منطقه نیز باید مورد توجه قرار گیرد و در این زمینه باید هم بخش دولتی و هم بخش خصوصی وارد عمل شوند تا بتوان از تمامی ظرفیت ها به ویژه در زمینه گردشگری و صنعت توریسم استفاده کرد.
سد سردشت که این نیروگاه برروی آن احداث شده در ۱۵ کیلومتری این شهرستان و برروی رودخانه زاب کوچک ساخته شده و هدف از اجرای آن، بهره برداری از ظرفیت برق آبی این رودخانه است.
امروز «علی لاریجانی» رییس مجلس شورای اسلامی و «رضا اردکانیان» وزیر نیرو علاوه بر نیروگاه سردشت، طرح فاضلاب گلمان ارومیه، تصفیه خانه آب مهاباد و سامانه فاضلاب پلدشت را نیز افتتاح می کنند.
برای سه طرح حوزه آب و فاضلاب شهری شامل طرح فاضلاب گلمان ارومیه، تصفیه خانه آب مهاباد و سامانه فاضلاب پلدشت بیش از یک هزار و ۱۰۰ میلیارد ریال هزینه شده است.
رژیم بعثی عراق در هفتم تیر ۱۳۶۶ با استفاده از بمب‌های شیمیایی چهار نقطه پرازدحام سردشت را بمباران کرد که در این حمله ناجوانمردانه ۱۱۹ نفر از ساکنان غیرنظامی شهر شهید و بیش از هشت هزار نفر نیز در معرض گازهای سمی قرار گرفتند و دچار مصدومیت شیمیایی شدند.
شهرستان مرزی سردشت در جنوب آذربایجان غربی واقع شده و ۸۵۷ شهید و چهار هزار جانباز تقدیم انقلاب اسلامی کرده است.
منبع:ایرنا
 

  • جدیدترین ها
  • پربازدید ها